Έχασε την ευκαιρία η Ρόμα, πρώτη… εκδίκηση Φέγενορντ!

Στο remake του περσινού τελικού του Conference League, η Φέγερνοορντ πήρε προβάδισμα

Το... πρώτο αίμα! Η Φέγενορντ πήρε μια μίνι εκδίκηση για τον περσινό χαμένο τελικό του Conference League , αφού εκμεταλλεύτηκε την αστοχία και τους τραυματισμούς των Ντιμπάλα, Έιμπραχαμ επικρατώντας με 1-0 της Ρόμα.

Έχασαν πέναλτι με τον Πελεγκρίνι και την ευκαιρία να προηγηθούν οι ανώτεροι τζαλορόσι, με τους Ολλανδούς να αποδεικνύονται σκληρό καρύδι και να παίρνουν τη νίκη και προβάδισμα πρόκρισης για τα ημιτελικά του Europa League.

Στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού η Φέγενορντ ήταν καλύτερη και απειλούσε περισσότερο την εστία του Ρουί Πατρίσιο. Η Ρόμα ανέβασε ρυθμό στην συνέχεια και προσπαθούσε να φανεί επικίνδυνη, ενώ ο Ζοσέ Μουρίνιο στο 26’ είδε να χάνει με μυϊκό τραυματισμό τον Πάουλο Ντιμπάλα. Στο 43’ οι Ρωμαίοι έχασαν τεράστια ευκαιρία να ανοίξουν το σκορ, όταν κέρδισαν πέναλτι αλλά ο Πελεγκρίνι αστόχησε από την άσπρη βούλα.

Αυτή τη χαμένη ευκαιρία την εκμεταλλεύτηκε η Φέγενορντ στο 54ο λεπτό, με τον Βίφερ με ένα απίθανο σουτ στην κίνηση να νικάει τον Ρουί Πατρίσιο για το 1-0! Στο 58’ ο Μουρίνιο είδε ακόμη έναν παίκτη να αποχωρεί με τραυματισμό. Ο λόγος για τον Τάμι Έιμπραχαμ που ένιωσε ένα πρόβλημα στον ώμο και ο Μπελότι πήρε τη θέση του.

Στο 63’ η Ρόμα είχε ακόμα μια μεγάλη ευκαιρία, όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ιμπάνιες πήρε την κεφαλιά, ο Ιντρίσι έδιωξε πάνω στην γραμμή με κεφαλιά, ενώ η μπάλα βρήκε και στο οριζόντιο δοκάρι. Στη συνέχεια η Φέγενορντ είχε την κυκλοφορία και τον έλεγχο του αγώνα και πίεζε και για δεύτερο γκολ, με τη Ρόμα να παίζει κυρίως στις αντεπιθέσεις.

Μέχρι το τελευταίο σφύριγμα δεν άλλαξε κάτι, με τη Φέγενορντ να παίρνει προβάδισμα πρόκρισης (1-0) ενόψει της ρεβάνς με τη Ρόμα.

Europa League: Τελευταία Ενημέρωση