«Επέζησε» η Ναντ και έστειλε… σπίτι του τον Ολυμπιακό!

Σε ένα γκραν γκινιόλ φινάλε βρήκε γκολ στο 90’+5’ και λύγισε την Καραμπάγκ (2-1)

«Επέζησε» η Ναντ και πάει ακόμη και για δεύτερη! Τα «καναρίνια» βρήκαν γκολ στο φινάλε του ματς, λύγισαν με 2-1 την Καραμπάγκ και αφήνουν οριστικά τέταρτο τον Ολυμπιακό, ενώ με συνδυασμό αποτελεσμάτων μπορούν να βγουν ακόμα και δεύτερα αφού είναι στο -1 από τους Αζέρους!

Την ίδια ώρα, η Καραμπάγκ έχασε τεράστια ευκαιρία για να κλειδώσει τη δεύτερη θέση και την πρόκριση από τώρα, δεχόμενη γκολ στο 90’+5’!

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το ματς στη Γαλλία, με τον Μαχαμανταλίγιεφ να κάνει τραγική πάσα, ο Τσιριβέλα να κλέβει, να δίνει στον Μπλας και αυτός να γράφει το 1-0 στο 17’, βάζοντας «φωτιά» στο «Μποζουάρ». Ένα γκολ που έκανε τους φιλοξενούμενους να βγουν μαζικά μπροστά, να φτιάξουν φάσεις και να απειλήσουν, αλλά χωρίς το σκορ να αλλάξει ως το φινάλε του ημιχρόνου.

Δυνατά μπήκε και στο δεύτερο μέρος η Κάραμπαγκ, κερδίζοντας πέναλτι με τη συμπλήρωση δέκα λεπτών. Ο Όζομπιτς ανέλαβε την εκτέλεση και έφερε το σκορ στα ίσα στο 56’ (1-1), με το παιχνίδι να ξεκινά από την αρχή. Οι Αζέροι βολεύονταν με την ισοπαλία, το ήξεραν και άρχισαν να μαζεύονται πίσω, δίνοντας χώρο στους γηπεδούχους, οι οποίοι με τη σειρά τους πήραν μέτρα και άρχισαν να πιέζουν και να απειλούν.

Σκόραραν στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά το τέρμα του δεν μέτρησε για επιθετικό φάουλ αλλά δεν τα παράτησαν. Βρήκαν το γκολ της νίκης, που τους εξασφάλισε τη συνέχεια στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Καστελέτο να δίνει την ασίστ και τον Γκαναγκό να… τεζάρει τους φιλοξενούμενους για το τελικό 2-1, δίνοντας το σύνθημα για έντονους πανηγυρισμούς στο «Μποζουάρ».