Έκλεισε το σπίτι της Χόφενχαϊμ η Μόλντε

Ηρωική πρόκριση για τη Μόλντε που άλωσε με 0-2 την «PreZero Arena»

''Ηρωική'' πρόκριση για τη Μόλντε που άλωσε με 0-2 την «PreZero Arena» απέναντι στη Χόφενχαϊμ και σε συνδυασμό με το 3-3 του πρώτου αγώνα στη Νορβηγία, πέταξε εκτός διοργάνωσης το μεγάλο φαβορί του ζευγαριού και πήρε εκείνη την πρόκριση. Εξαιρετικό και το δεύτερο παιχνίδι για τη Μόλντε που ευτύχησε να πάρει προβάδισμα στο εικοσάλεπτο και στη συνέχεια με ήρωα τον τερματοφύλακά της, Ανδρέας Λίντε, κράτησε το μηδέν. Ανήμπορη να αντιδράσει εμφανίστηκε η Χόφενχαϊμ που στο δεύτερο μέρος δημιούργησε ελάχιστες ευκαιρίες ενώ στην τελευταία φάση του παιχνιδιού δέχτηκε και δεύτερο τέρμα μένοντας εκτός διοργάνωσης με γερή σφαλιάρα.

Η Χόφενχαϊμ είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 13' με σουτ στην κίνηση από τον Νταμπούρ που πέρασε λίγο έξω, ενώ δύο λεπτά αργότερα ο Ρούντι βρήκε ωραία τον Ρίτσαρντς που πήρε την κεφαλιά αλλά ο Λίντε απέκρουσε. Με τη συμπλήρωση 20 λεπτών η Μόλντε άνοιξε το σκορ βγαίνοντας στην αντεπίθεση με τον Κνουτζόν να κάνει απίθανη ενέργεια διανύοντας το μισό γήπεδο με την μπάλα και να περνά για τον Έικρεμ που πάτησε στον Άντερσεν κι αυτός με απίθανο σουτ, έκανε το 0-1. Στο 29' νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με τον Μπαουμγκάρτνερ να περνά με κεφαλιά για τον Νταμπούρ που σούταρε αλλά ο Λίντε απέκρουσε διώχνοντας σε κόρνερ, ενώ μετά την εκτέλεση από τον Ρούντι, ο Γκρίλιτς είχε καλή στιγμή αλλά ο Λίντε ήταν και πάλι εκεί. Στο 32' ακόμα μία ευκαιρία για τη Χόφενχαϊμ με σουτ του Μπαουμγκάρτνερ που απέκρουσε και πάλι ο Λίντε.

Η Χόφενχαϊμ είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 48' με σουτ του Νταμπούρ που απέκρουσε ο Λίντε, ενώ στο 72' σουτ του Κράμαριτς που πέρασε λίγο έξω. Δέκα λεπτά αργότερα νέα καλή στιγμή για τους γηπεδούχους με τον Λίντε να σταματά και πάλι τον Νταμπούρ. Στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων κι ένα όλη η Χόφενχαϊμ πίεζε για την ισοφάριση, η Μόλντε σφράγισε την πρόκριση βγαίνοντας στην αντεπίθεση με τον Έλινγκσεν να πετά στο χώρο για τον Άντερσεν που αφού πέρασε και τον Μπάουμαν, έκανε το 0-2.

ΧΟΦΕΝΧΑΪΜ: Μπάουμαν, Βογκτ, Γκρίλιτς, Ρίτσαρντς, Καντεράμπεκ (70' Ανταμιάν), Ρούντι, Σαμασέκου (84' Ρούτερ), Γιόν (70' Σεσενιόν), Μπαουμγκάρτνερ (56' Κράμαριτς), Μπεμπού, Νταμπούρ

ΜΟΛΝΤΕ: Λίντε, Πέντερσεν, Σινιάν, Ρίσα, Χάουγκεν, Κνουτζόν (79' Χέσταντ), Άουρσενς, Έλινγκσεν, Έικρεμ, Σιγκούρνταρσον (63' Μπολί), Άντερσεν

Πηγή: aek365.org