Έκλεισε το σπίτι της Σέλτικ η Κοπεγχάγη!

Πρόκριση μέσα στην έδρα της Σέλτικ για την Κοπεγχάγη, που κέρδισε με 3-1 κι ενώ το πρώτο ματς είχε λήξει ισόπαλο, 1-1.

Στο 22ο λεπτό η πρώτη καλή φάση στο ματς, με τον Ελιουνούσι να περνά τον Ζέκα και να κάνει το σουτ, αλλά να αστοχεί ενώ στο 31’ ο Γιόνσον έσωσε μετά από σουτ του Ρόγκιτς.

Στο 45+1’ το σουτ του Εντουάρ σταμάτησε σε σώματα αμυντικών και στη συνέχεια ο Ρόγκιτς αστόχησε από κοντά ενώ στο 45+2’ ο Γιόνσον έσωσε μετά από κεφαλιά του Εντουάρ.

Στο 49’ ακυρώθηκε γκολ της Σέλτικ και τρία λεπτά μετά, ο Σιμούνοβιτς έκανε τραγική γκάφα, ο Σάντος γύρισε για τον Εντόι, η μπάλα κόντραρε και του στρώθηκε ξανά και από κοντά έκανε το 0-1.

Στο 71ο λεπτό ο Γιόνσον είπε όχι σε σουτ του Γκρίφιθς, ενώ στο 82’ η Σέλτικ κέρδισε πέναλτι για χέρι του Σίγκουρντσον. Ο Εντουάρ έκανε το 1-1 από την άσπρη βούλα αλλά στο 85’ ο Φαλκ άνοιξε δεξιά στον Μπίελ που έκανες το 1-2 με όμορφο πλασέ.

Και μάλιστα στο 88ο λεπτό ο Εντόι έκανε μαγική ενέργεια, πήρε και τις κόντρες και από κοντά έγραψε το 1-3.

ΣΕΛΤΙΚ: Φόρστερ, Σιμούνοβιτς, Ζουλιέν, Τέιλορ, Αγέρ, Μπράουν, Ρόγκιτς, Εντουάρ, Ελιουνούσι (70’ Γκρίφιθς), ΜακΓκρέγκορ, Φόρεστ

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ: Γιόνσον, Σίγκουρντσον Βαρέλα, Μπένγκτσον, Στάγκε, Φαλκ, Εντόι, Ζέκα, Μπιέλ (86’ Μπίελαντ), Νέλσον, Κάουφμαν (45’ Σάντος, 87’ Νταραμί)

Πηγή: aek365.org

Europa League: Τελευταία Ενημέρωση