Έγραψε ιστορία η Κοπεγχάγη! (vid)

Προκρίθηκε για πρώτη φορά στην ιστορία της στους «8» ευρωπαϊκής διοργάνωσης

Πάρτι πρόκρισης έστησε η Κοπεγχάγη μέσα στην έδρα της, καθώς κέρδισε με 3-0 την Μπασακσεχίρ, που στο πρώτο ματς είχε επικρατήσει με 1-0.

Στο 4ο μόλις λεπτό ο Βαρέλα σέντραρε από δεξιά και ο Βιντ με κεφαλιά ψαράκι έκανε το 1-0 για την Κοπεγχάγη.

Στο 13’ ο Φαλκ πήρε την κεφαλιά αλλά ο Γκιουνόκ έσωσε, ενώ στο22’ και στο 24’ τα σουτ των Βιντ και Μπα, πέρασαν μόλις έξω.

Στο 39ο λεπτό ο Ζέκαμε σωτήρια προβολή έσωσε μετά από σουτ του Καϊσαρά, ενώ στο 44’ ο Γιόνσον νίκησε τον Βίστσα σε τετ α τετ.

Οι Δανοί μπήκαν δυνατά και στην επανάληψη και στο 52ο λεπτό κέρδισαν πέναλτι σε χέρι του Τοπάλ και ο Βιντ έκανες το 2-0 από την άσπρη βούλα.

Και μάλιστα στο 62’ ο Φαλκ έκανε φοβερή ενέργεια στον άξονα και με πλασέ από το ύψος του ημικυκλίου της περιοχής, έγραψε το 3-0. Στο 65’ ο Γιόνσον έσωσε μετά από σουτ του Ελία, όπως έκανε και ο Γκιουνόκ στο 67’ σε προσπάθεια του Φαλκ και στο 77’ το μακρινό σουτ του Βίστσα έφυγε λίγο έξω.

ΚΟΠΕΓΧΑΓΗ: Γιόνσον, Βαρέλα, Νέλσον, Μπίελαντ, Μποΐλεσεν (69’ Μπένγκτσον), Μουντραζία (54’ Στέιτζ), Ζέκα, Μπίελ (84’ Οβιέδο), Βιντ, Φαλκ (84’ Μπάρτολετς), Κάουφμαν (54’ Νταραμί)

ΜΠΑΣΑΚΣΕΧΙΡ: Γκιουνόκ, Καϊσαρά, Σκρτελ, Επουρεάουνου, Κλισί, Καχβετσί (71’ Οζκάν), Τεκντεμίρ (54’ Ελία), Τοπάλ (54’ Άλεκσιτς), Μπα, Κριβελί (79’ Γκούλντμπραντσεν), Βίστσα