Δυσκολεύτηκε αλλά προκρίθηκε η Σεβίλλη

Έμεινε στο 0-0 με την αξιόμαχη Κλουζ στο «Ramón Sánchez-Pizjuán»

Δύσκολη πρόκριση για την πιο ''σοφτ'' έκδοση της φετινής Σεβίλλης που έμεινε στο 0-0 με την αξιόμαχη Κλουζ στο «Ramón Sánchez-Pizjuán» και σε συνδυασμό με την ισοπαλία 1-1 στο πρώτο παιχνίδι στη Ρουμανία, πήρε το εισιτήριο για τους «16» του φετινού Europa League, χάρη στο εκτός έδρας γκολ.

Η ομάδα του Ζουλιέν Λοπετέγκι δε δικαιολόγησε στιγμή τον τίτλο του φαβορί στο ζευγάρι, δυσκολεύτηκε υπερβολικά στη δημιουργία και μάλιστα δέχθηκε γκολ το οποίο όμως για καλή της τύχη ακυρώθηκε, σωστά. Αξία σεβασμού η Κλουζ που στη φάση των ομίλων πέταξε εκτός τη Λάτσιο ενώ σήμερα έφτασε πολύ κοντά σε μία επική πρόκριση.

Η Σεβίλλη είχε την πρώτη καλή στιγμή του παιχνιδιού στο 12' με βολέ του Ρεγκιλόν που πέρασε λίγο έξω, ενώ πέντε λεπτά αργότερα απείλησε και η Κλουζ με σουτ του Καμόρα που απέκρουσε ο Μπουνού. Στο 23' οι Ανδαλουσιάνοι απείλησαν με σουτ του Σούσο που απέκρουσε ο Αρλάουσκις, όπως και στο 30' σε προσπάθεια του Ντιέγκο Κάρλος. Τρια λεπτά αργότερα ο Ζορντάν εκτέλεσε ένα κόρνερ, ο Κουντέ πήρε την κεφαλιά αλλά ο Αρλάουσκις ήταν και πάλι εκεί. Στο 45' η Κλουζ έχασε τεράστια διπλή ευκαιρία με τον Τζόκοβιτς να σουτάρει και τον Μπουνού να διώχνει σε κόρνερ, ενώ μετά την εκτέλεση από τον Ντέακ, ο Πάουν πήρε την κεφαλιά στέλνοντας την μπάλα ελάχιστα έξω.

Η Κλουζ είχε την πρώτη καλή στιγμή του δεύτερου μέρους στο 62' με μακρινό σουτ του Παούν που απέκρουσε με δυσκολία ο Μπουνού. Στο 71' η Σεβίλλη είχε καλή στιγμή με τον Μπανέγα να εκτελεί ένα κόρνερ, τον Ντιέγκο Κάρλος να σουτάρει πάνω στον Καμόρα και την μπάλα να στρώνεται στον Φερνάντο που την έστειλε λίγο έξω. Στο 82' ο Νολίτο σούταρε αλλά ο Αρλάουσκις απέκρουσε, ενώ στο 87' η Κλουζ σκόραρε με τον Τραορέ αλλά το τέρμα ακυρώθηκε για χέρι του ίδιου παίκτη. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες εξαιτίας της αποβολής με δεύτερη κίτρινη κάρτα του Μπορντεϊάνου για φάουλ στον Μπανέγα.

ΣΕΒΙΛΛΗ: Μπουνού, Χεσούς Νάβας (75' Εν-Νεσιρί), Ντιέγκο Κάρλος, Κουντέ, Ρεγκιλόν, Ζορντάν (57' Μπανέγα), Γκουντέλι, Φερνάντο, Σούσο (67' Νολίτο), Οκάμπος, Ντε Γιόνγκ

ΚΛΟΥΖ: Αρλάουσκις, Μανέα, Πάουλο Βινίσιους, Μπούρτσα (27' Μπολί), Καμόρα, Μπορντεϊάνου, Τζόκοβιτς (78' Ροντόν), Ντέακ, Παούν, Ομρανί (84' Γκολόφκα), Τραορέ.