Δεν έφτασε ο τρομερός Αθανασιάδης στη Σέριφ, στους «16» η Μπράγκα (vid)

Η Πορτογαλική ομάδα επικράτησε με 3-2 στα πέναλτι

Το όμορφο παραμύθι της Σέριφ Τιρασπόλ σταμάτησε στην Μπράγκα.

Οι Μολδαβοί ηττήθηκαν 2-0 από την Μπράγκα και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση και εν συνεχεία στα πέναλτι, με την πορτογαλική ομάδα να επικρατεί 3-2 παρά τις δύο επεμβάσεις του Γιώργου Αθανασιάδη, παίρνοντας έτσι την πρόκριση για τους «16» του Europa League.

Οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι με τον Όρτα στο 7’ αλλά κατάφεραν να φτάσουν στο γκολ ένα δεκάλεπτο αργότερα, με τον Μεδέιρος.

Ο Όρτα ήταν αυτός που διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του στο 43’, με την Μπράγκα να έχει ισοφαρίσει έτσι το σκορ του πρώτου αγώνα και να ψάχνει ένα γκολ ακόμα για την πρόκριση.

Παρ’ όλα αυτά, οι Μολδαβοί κατάφεραν να κρατήσουν το σκορ στο 2-0 και να οδηγήσουν την αναμέτρηση στην παράταση.

Ούτε εκεί άλλαξε κάτι, με τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στα πέναλτι.

Εκεί η Σέριφ έκανε κάκιστο ξεκίνημα, χάνοντας τις τρεις πρώτες εκτελέσεις (μία εκ των οποίων ανέλαβε ο Μπρούνο), ωστόσο δύο επεμβάσεις του Αθανασιάδη και δύο δικές τους ευστοχίες έφεραν το 2-2.

Ωστόσο, ο Μόουρα σημάδεψε σωστά στο τελευταίο πέναλτι, στέλνοντας την Μπράγκα στην επόμενη φάση.