Δε χαρίστηκε η Ρόμα, χαρακίρι για την Κλουζ

Η Ρόμα βρέθηκε να χάνει από τη Γιουνγκ Μπόις, αλλά στο τέλος κέρδισε με 3-1 κι καθάρισε και την πρωτιά. Τελικό με την Κλουζ θα δώσουν οι Ελβετοί εντός έδρα την τελευταία αγωνιστική.

Στο 1ο μόλις λεπτό το σουτ του Καλαφιόρι έξω από την περιοχή, πέρασε μόλις έξω, ενώ στο 8’ ο Φον Μπαλμόους έπεσε και απομάκρυνε την κεφαλιά του Πέρες. Μάλιστα στο 16’ ο κίπερ της Γιουνγκ Μπόις, είπε όχι και σε σουτ του Πέδρο, ο οποίος στο 27’ νικήθηκε και πάλι σε τετ α τετ με τον Φον Μπαλμόους. Και από το πουθενά, στο 34’ ο Ενσαμέ έφυγε στην κόντρα, άδειασε τον Κριστάντε και με πλασέ από αριστερά έγραψε το 0-1.

Στο 43’ ο Φον Μπαλμόους είπε όχι σε πλασέ του Καλαφιόρι και στο το 44’ πραγματοποίησε νέα απίθανη επέμβαση σε κοντινό σουτ του Πέδρο αλλά στην επαναφορά ο Μαγιοράλ με κεφαλιά έκανε το 1-1.

Στο 55ο λεπτό ο Φον Μπαλμόους είπε όχι και σε συρτό σουτ του Μχιταριάν, αλλά στο 59’ ο Καλαφιόρι έκανε το 2-1 με φοβερό σουτ στην κίνηση έξω από την περιοχή. Και μάλιστα στο 81’ μετά από γύρισμα του Πέρες από δεξιά, η άμυνα της Γιουνγκ Μπόις απομάκρυνε αλλά ο Ντζέκο με όμορφο γυριστό από το πέναλτι έκανε το 3-1. Στο 82ο λεπτό αποβλήθηκε ο Καμαρά της Γιουνγκ Μπόις.

ΡΟΜΑ: Λόπεθ, Ιμπάνιεθ (46’ Σπινάτσολα), Κριστάντε (65’ Φάτσιο), Ζέσους, Πέρες, Βιγιάρ (60’ Πελεγκρίνι), Ντιαβαρά, Καλαφιόρι, Πέρεθ, Πέδρο (46’ Μχιταριάν), Μαγιοράλ (60’ Ντζέκο)

ΓΙΟΥΝΓΚ ΜΠΟΪΣ: Φον Μπαλμόους, Λεφόρ, Καμαρά, Χεφτί, Τσέζινγκερ, Γκαρσία (68’ Ελία), Αεμπίσερ (67’ Γκαουντίνο), Ρίντερ (58’ Σιέρο), Ενσαμέ (76’ Σιμπατσό), Φάσναχτ, Ενγκαμελέ (76’ Μαμπιμπί).

ΚΛΟΥΖ-ΤΣΣΑ ΣΟΦΙΑΣ: 0-0

Γήπεδο: Stadionul Dr. Constantin Rădulescu

Αυτοκτονία για την Κλουζ, που κόλλησε στο 0-0 με την ΤΣΣΚΑ Σόφιας και πλέον θέλει νίκη και μόνο νίκη μέσα στην έδρα της Γιουνγκ Μπόις, για να προκριθεί.

Στο 2ο λεπτό η κεφαλιά του Τσιπτσίου πέρασε μόλις έξω ενώ στο 12’ ο Μπουσάτο νίκησε τον Ντεμπέλιου σε μοναδικό τετ α τετ και στο 50’ ο κίπερ της ΤΣΣΚΑ είπε όχι και σε κεφαλιά του επιθετικού της Κλουζ.

Στο 69’ το σουτ του Σο κόντραρε στον Μπούρκα και στο 77’ ο Σο αστόχησε από ιδανικό σημείο και στο 85’ αποβλήθηκε ο Τσιπτσίου της Κλουζ.

ΚΛΟΥΖ: Μπαλγκραντεάν, Μανέα, Σούσιτς, Μπούρκα, Καμόρα, Τσιπτσίου, Ντζόκοβιτς, Ροντόν, Περέιρα (61’ Ντέακ), Ντεμπέλιου (86’ Βόιτους), Παούν(75’ Τσάρνατ)

ΤΣΣΚΑ: Μπουσάτο, Ζάνεφ, Ματέι, Αντόφ, Γιουγκά, Βίον, Τζέφερσον, Κάρεϊ, Γιόμοφ (77’ Ενρίκε), Σανκαρέ (77’ Τιάγκο Ροντρίγκες), Σο

Πηγή: aek365.org