Θρυλικός Έμερι... Κυπελλούχος Ευρώπης η Βιγιαρεάλ!

Οι Ισπανοί επικράτησαν της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στα πέναλτι

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Το πρώτο Europa League στην ιστορία της πανηγυρίζει εδώ και μερικά λεπτά η Βιγιαρέαλ, η οποία στο τελικό του Γκντανσκ νίκησε την Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ στα πέναλτι με 11-10 και έφτασε στη κατάκτηση του τροπαίου! Μοιραίος στη διαδικασία των πέναλτι ο Ντε Χέα, αφού ήταν ο μόνος που δεν κατάφερε να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα.

Στη κανονική διάρκεια του αγώνα οι δύο ομάδες εξήλθαν ισόπαλες 1-1, με τον Ζεράρ Μορένο (29’) να ανοίγει το σκορ και τον Καβάνι να ισοφαρίζει (55’).

Παράλληλα, ο τεχνικός της Ισπανικής ομάδας, Ουνάι Έμερι, απέδειξε τον λόγο που θεωρείται ο βασιλιάς του Europa League, αφού αυτή είναι η τέταρτη φορά που κατακτά το συγκεκριμένο τρόπαιο!

Στη πλευρά των νικητών και ο πρώην προπονητής της ΑΕΚ, Ιμανόλ Ινιακέθ, ο οποίος ως γνωστόν είναι ο βοηθός προπονητή του Έμερι.

Α' Ημίχρονο

Αυτό που ξεχώρισε στο πρώτο μέρος ήταν η εξαιρετική τακτική προσέγγιση του Ουνάι Εμέρι, ο οποίος φάνηκε να είναι πάρα πολύ καλά διαβασμένος.

Συγκεκριμένα, έδωσε χώρο στην Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, κλείνοντας τους χώρους χωρίς να επιτρέπει στους μεσοεπιθετικούς των Άγγλων να κάνουν το παιχνίδι τους. Ταυτόχρονα, το «κίτρινο υποβρύχιο» ήταν ιδιαίτερα απειλητικό στις αντεπιθέσεις και στις στημένες φάσεις.

Η πρώτη τελική στο παιχνίδι, ήρθε στο 7’, με άστοχο σουτ του ΜακΤόμινι εκτός περιοχής Οι Ισπανοί απάντησαν στις τελικής με άστοχη προβολή του Τριγέρος εντός περιοχής στο 16’.

Στο 22’ σημειώθηκε και η πρώτη αξιόλογη στιγμή του αγώνα, αφού μετά από σέντρα ραμπόνα του Μπάρκα, ο Ζεράρ Μορένο έκανε τη κεφαλιά και έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Ότι δεν κατάφερε στο 22’ ο Ισπανός επιθετικός, το πέτυχε στο 29’ με κοντινή προβολή, έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Παρέχο.

Στη συνέχεια, η Βιγιαρεάλ έδωσε έμφαση στην αμυντική της λειτουργία και χωρίς να κινδυνέψει, προστάτεψε το υπέρ της προβάδισμα.

Το 1-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β΄ Ημίχρονο

Με την έναρξη της επανάληψης, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επιδίωξε να δώσει έναν γρήγορο ρυθμό, πράγμα που ως ένα βαθμό τα κατάφερε, καθώς κατάφερε να βρει το γκολ της ισοφάρισης.

Οι «κόκκινοι διάβολοι» έψαξαν την ισοφάριση και την βρήκαν στο 55’ με τον Καβάνι, καθώς μετά από σουτ του Πογκμπά εκτός περιοχής, ο Ουρουγουανός ευνοήθηκε από τις κόντρες και πήρε τη μπάλα σε ένα σημείο όπου δεν θα μπορούσε να αστοχήσει.

Στη συνέχεια, η ομάδα του Μάντσεστερ είχε τη πρωτοβουλία των κινήσεων και ήταν σαφώς πιο επιθετική από τους Ισπανούς που κυρίως αμύνονταν.

Οι Άγγλοι έχασαν κλασική ευκαιρία στο 70’ αφού μετά από γύρισμα του Φερνάντες, ο Ράσφορντ μόνος απέναντι από τον Ρούλι έστειλε τη μπάλα έξω. Δύο λεπτά αργότερα, χάθηκε νέα καλή στιγμή, όπου ο Καβάνι έκανε τη κεφαλιά από πλεονεκτική θέση, αλλά η μπάλα σταμάτησε σε σώμα αντίπαλου ποδοσφαιριστή.

Ακολούθως, η Μάντσεστερ συνέχισε να είναι καλύτερη και πιο επικύνδινη, όμως δεν σημειώθηκε κάποια άλλη αξιόλογη στιγμή και έτσι το 1-1 έμεινε μέχρι τέλους, με αποτέλεσμα ο αγώνας να οδηγηθεί στη παράταση.

Παράταση

Καλύτερη ήταν η Βιγιαρεάλ στο πρώτο ημίχρονο της παράτασης, αφού οι Ισπανοί κράτησαν περισσότερο μπάλα και ήταν πιο απειλητικοί από την ομάδα του Μάντσεστερ.

Ωστόσο, οι «κόκκινοι διάβολοι» δεν επέτρεψαν στο αντίπαλο τους να δημιουργήσει κάποια μεγάλη ευκαιρία. Οι μόνες φάσεις που σημειώθηκαν ήταν δύο άστοχα σουτ των Αλκαθέρ και Μορένο.

Στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης, η Βιγιαρεάλ συνέχισε να είναι πιο επιθετική από τον αντίπαλο της, ωστόσο ο ρυθμός παρέμεινε πολύ χαμηλός, την ίδια ώρα που το θέαμα ήταν πολύ κακό.

Ως εκ τούτου, δεν άλλαξε κάτι και έτσι οι δύο ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι.

Μοιραίος στη ψυχοφθόρα διαδικασία ο Ντε Χέα, ο οποίος μετά από την εκτέλεση 22 πέναλτι ήταν ο μοναδικός που δεν ευστόχησε, καθώς ο Ρούλι κατάφερε να αποκρούσει.

Βιγιαρεάλ: Ρούλι, Φόιτ (87' Γκάσπαρ), Αλμπιόλ, Π. Τόρες, Πεδράθα, Φοΐθ (87' Μορένο), Καπο (123' Ράμπα), Τριγέρος (76' Γκόμεθ), Ζ. Μορένο, Μπάκα (59' Κοκελίν), Πίνο (76' Αλκαθέρ).

Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ: Ντε Χέα, Μπισάκα (120' Μάτα), Μπαϊγί (115' Τουανζέμπε), Λίντελοφ, Σο, ΜακΤόμινι (120' Τέλες), Γκρινγουντ (110' Φρεντ)Ράσφορντ, Μπρ. Φερνάντες, Πογκμπά (115' Τζέιμς), Καβάνι.

Σκόρερ: 29' Ζεράρ Μορένο / 55' Καβάνι.

Κίτρινες: 54' Καπού, 84' Φόιθ / 82' Μπαγί, 113' Καβάνι.

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Κλεμάν Τουρπάν.

Europa League: Τελευταία Ενημέρωση