Άρσεναλ - Ρεν 3-0: : Στο Emirates είναι αλλιώς (vid)

Οι «κανονιέρηδες» έκαναν την ανατροπή και βρίσκονται στους «8» του Γιουρόπα Λιγκ

Την νίκη με 3-0 πέτυχε η Άρσεναλ στο Λονδίνο με αντίπαλο την Ρεν στον επαναληπτικό αγώνα μεταξύ των δυο ομάδων για την φάση των 16 του Γιουρόπα Λιγκ, αποτέλεσμα το οποίο δίνει την πρόκριση στους κανονιέρηδες μετά το την ήττα με 3-1 στην Γαλλία. Το σκορ άνοιξε μόλις στο 5ο λεπτό ο Ομπαμεγιάνγκ, ο οποίος ήταν ο πρωταγωνιστής της βραδιάς, με κοντινό πλασέ. Δέκα λεπτά αργότερα ο Γκάμπονέζος σέντραρε στον Νάιλς που έκανε τη καρφωτή κεφαλιά για το 2-0. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε πάλι ο Ομπαμεγιάνγκ από κοντά, έπειτα από ωραία πάσα του Κολάσινακ.

Ο αγώνας:

Α΄ Ημίχρονο: Το πρώτο σουτ στον αγώνα προήλθε από τα πόδια των φιλοξενουμένων. Μόλις στο 3΄ ο Τραορέ δοκίμασε εκτός περιοχής, αλλά η μπάλα έφυγε πολύ μακριά από την εστία. Η απάντηση της Άρσεναλ ήρθε άμεσα και μάλιστα με τον καλύτερο τρόπο. Στο 5ο λεπτό, μετά από κυκλοφορία των γηπεδούχων εντός αντίπαλης περιοχής η μπάλα κατέληξε στον Ομπαμεγιάνγκ που με κοντινό πλασέ έκανε το 1-0. Δέκα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι απέκτησαν σκορ πρόκρισης όταν ο Νάιλς με καρφωτή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα δίκτυα για το 2-0. Την ασίστ στον τέρμα έδωσε με σέντρα στο 2ο δοκάρι ο Ομπαμεγιάνγκ, ωστόσο όπως φάνηκε από την επαναληπτική προβολή ο Γκαμπονέζος επιθετικός ήταν σε θέση οφσάιντ. Μετά την επίτευξη των δυο γκολ η Άρσεναλ κατέβασε ρυθμό με αποτέλεσμα η επόμενη φάση να δημιουργηθεί μετά από σχεδόν 20 λεπτά. Στο 34΄ ο Οζίλ σέντραρε στον Ομπαμεγιάνγκ ο οποίος δοκίμασε το ανάποδο ψαλίδι εντός περιοχή, χωρίς ωστόσο ο τελευταίος να καταφέρνει να χτυπήσει σωστά την μπάλα και να απειλήσει. Στο 39΄ η Άρσεναλ βγήκε γρήγορα στην επίθεση, ο Λακαζέτ έστρωσε εντός περιοχής στον Ράμσεϊ αλλά το σουτ του τελευταίου κατέληξε στα χέρια του Κούμπεκ. Τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε του ημιχρόνου ο Μπεν Αρφά πήγε σε ατομική ενέργεια από πλάγια θέση εκτός περιοχής και έκανε το σουτ αλλά αυτό δεν απείλησε τον Τσεχ.

Β΄ Ημίχρονο: Η Ρεν μπήκε πιο δυνατά στην επανάληψη με αποτέλεσμα στο 47΄ το σουτ που επιχείρησε ο Νιάνγκ από το ύψος της περιοχής να σταματήσει στο δεξί κάθετο δοκάρι του Τσεχ. Δυο λεπτά αργότερα η μπάλα βρήκε στο κεφάλι του Λακαζέτ που έκανε την ξαφνική κεφαλιά αλλά αυτή κατέληξε ψηλά εκτός εστίας. Στο 71΄ είχαμε καλή στιγμή για την Άρσεναλ, όταν ο Ιγουόμπι σούταρε από το ύψος της περιοχής με την μπάλα να περνά δίπλα από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Κούμπεκ. Ένα λεπτό αργότερα οι γηπεδούχοι βρήκαν τελικά και 3ο γκολ. Οι κανονιέρηδες αναπτύχθηκαν ωραία πριν ο Κολάσινακ δώσει πάσα στον Ομπαμεγιάνγκ και ο τελευταίος πλασάρει εύστοχα από κοντά. Στο 83ο λεπτό η Άρσεναλ έχασε μεγάλη ευκαιρία. Ο Ομπαμεγιάνγκ από κοντά τσίμπησε τη μπάλα αλλά αυτή έφυγε δίπλα από την εστία. Ένα λεπτό αργότερα, ο ίδιος ποδοσφαιριστής δεν κατάφερε να κάνει σωστά το πλασέ από κοντά, χάνοντας τεράστια ευκαιρία για το χατ – τρικ. Στις καθυστερήσεις λίγο έλειψε να πάρει το ματς στην παράταση η Ρεν αλλά το σουτ του Σαρ μάζεψε ο Τσεχ.

Κοουτσάρισμα:

Έμερι (Άρσεναλ): Μπήκε επιθετικά η Άρσεναλ καταφέρνοντας μέσα στο πρώτο τέταρτο του αγώνα να πάρει το σκορ που ζητούσε, παρά το γεγονός ότι οι φάσεις που έφτιαξε ήταν ελάχιστες. Στη συνέχεια κατέβασε ρυθμό με αποτέλεσμα η Ρεν να μπει επιθετικά στην επανάληψη και να ανησυχήσει. Τελικά σκόραρε και 3ο γκολ παίρνοντας την πρόκριση που ήθελε.

Στεφάν (Ρεν): Μπήκε ανέτοιμη στον αγώνα με αποτέλεσμα να δεχτεί δυο γκολ στα αρχικά στάδια του αγώνα. Παρ΄ όλα αυτά δεν κατάφερε να αντιδράσει στο Α΄ μέρος και να φτιάξει κάποια καλή φάση. Μερικές καλές στιγμές που είχε στην επανάληψη δεν έφεραν αποτέλεσμα με συνέπεια να χαθεί η αποψινή ευκαιρία για μια ιστορική πρόκριση.

Διακριθέντες: Δυο γκολ και μια ασσίστ είχε στο παιχνίδι ο Ομπαμαγιάνγκ και γι αυτό δεν θα μπορούσε να μην συμπεριληφθεί στη λίστα. Ο Γκαμπονέζος επιθετικός ήταν κινητικός και ταλαιπώρησε την αντίπαλη άμυνα και θα μπορούσε να πετύχει και άλλα γκολ αν ήταν πιο συγκεντρεμένος και εύστοχος στις μεγάλες φάσεις που βρήκε μετά το 3-0.

Απογοητεύσαντες: Περίμεναν περισσότερα πράγματα οι φίλοι της Ρεν από τους Μπεν Αρφά και Νιάνγκ. Κυρίως ο πρώτος έδειξε στα τελικά στάδια του αγώνα ότι μπορούσε να βοηθήσει την ομάδα του.

Διαιτησία (Τρείμανις): Κακώς ο βοηθός δεν ακύρωσε το 2ο γκολ της Άρσεναλ καθώς ο Ομπαμεγιάνγκ ήταν σε θέση οφάιντ πριν δώσει την ασίστ. Ο Λετονός ρεφ έχασε τον έλεγχο στον πειθαρχικό τομέα καθώς θα μπορούσε να πολλές περιπτώσεις να δείξει κίτρινη κάρτα.

Άρσεναλ (Έμερι): Τσεχ, Μουστάφι, Κοσιενλί, Μονρεάλ, Μίτλαντ-Νάιλς, Ράμσεϊ (Τορέιρα 88΄), Τσάκα, Κολάσινακ, Οζίλ (Μικιταριάν 70΄), Λακαζέτ (Ιγουόμπι 70΄), Ομπαμεγιάνγκ.

Ρεν (Στεφάν): Τουπέκ, Τραορέ, Ντα Σίλβα, Μεξέρ, Μπενσεμπαϊνί, Σαρ, Αντρέ (Σιλικί 79΄), Γκρενιέρ (Ουνούρ 70΄), Μπουριγκεντ, Μπεν Αρφά, Νιάνγκ.

Σκόρερ:  Ομπαμεγιάνγκ (5΄, 72΄), Νάιλς (15΄) / -

Κίτρινες κάρτες: Λακαζέτ, Μικιταριάν, Ομπαμεγιάνγκ, Κολάσινακ / Μεχέρ, Γκρενιέ, Μπουριζό, Τραορέ

Αποβολές: - / -

Διαιτητής: Άντρις Τρειμάνις (Λετονία)