Απόλυτη με πεντάρα η Χόφενχαϊμ

Υποφέρει η Σλόβαν

Το απόλυτο νικών της στον 12ο όμιλο του Europa League διεύρυνε η Χόφενχαϊμ. Η γερμανική ομάδα έκανε «φύλλο και φτερό» τη Σλόβαν Λίμπερετς, συντρίβοντάς την με και έκανε το «3 στα 3». Προβάδισμα για τη δεύτερη προνομιούχο θέση πήρε ο Ερυθρός Αστέρας, που επικράτησε 2-1 της Γάνδης. Έτσι, έφτασε τους 6 βαθμούς, 3 περισσότερους από τους Τσέχους, ενώ οι Βέλγοι έμειναν στην τελευταία θέση και στο «μηδέν».

«Άστραψε» η Χόφενχαϊμ

Η Χόφενχαϊμ μπήκε… φουριόζα στο παιχνίδι και πίεσε από τα πρώτα λεπτά για να πάρει προβάδισμα. Τελικά, τα κατάφερε στο 22’ με τον Νταμπούρ, ο οποίος, οχτώ λεπτά αργότερα, πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και έδωσε «αέρα» δύο γκολ στην ομάδα του. Οι Γερμανοί ήταν απόλυτοι κυρίαρχοι, έχοντας συνολικά 13 τελικές προσπάθειες απέναντι στη Σλόβαν Λίμπερετς, η οποία θα έπρεπε να είναι ευχαριστημένοι, που το σκορ δεν πήρε μεγαλύτερες διαστάσεις.

Ίδια ήταν η εικόνα και στο δεύτερο ημίχρονο, με τη Χόφενχαϊμ να είναι ασταμάτητη. Στο 59’ ήταν η σειρά του Γκρίλιτς, ο οποίος έκανε το 3-0, ενώ ο Ανταμιάν με δύο γκολ σε διάστημα έξι λεπτών (71’ και 76’), διαμόρφωσε το 5-0. Κάπου εκεί, οι Γερμανοί «πάτησαν φρένο» και το 5-0 ήταν το τελικό αποτέλεσμα, που μένει στην ιστορία, καθώς είναι η μεγαλύτερη νίκη τους στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις.

«Καθάρισε» ο Ερυθρός Αστέρας

Με γκολ ξεκίνησε το παιχνίδι στο Βελιγράδι, αφού στο 12’ ο Ερυθρός Αστέρας «πήρε κεφάλι» στο σκορ με τον Κανγκά και στη συνέχεια έχασε κι άλλες ευκαιρίες να διπλασιάσει τα τέρματά του. Και το «πλήρωσε» στο 31’, αφού η Γάνδη σε μια από τις λιγοστές επιθέσεις της, ισοφάρισε με τον Οτζίτζα-Οφόε. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν τα ηνία και στο 44’ λίγο έλειψε να ξαναπάρουν προβάδισμα, αλλά ο Κάταϊ σημάδεψε το δοκάρι.

Ο Σέρβος μεσοεπιθετικός πήρε το αίμα του πίσω στο 59’, δίνοντας εκ νέου το προβάδισμα στη σερβική ομάδα, η οποία πέντε λεπτά αργότερα είχε δεύτερο δοκάρι με τον Γκόμπελιτς. Οι Βέλγοι πήραν πρωτοβουλίες και βγήκαν μπροστά στην προσπάθειά τους να ισοφαρίσουν, αλλά παρά τις ευκαιρίες, δεν κατάφεραν να πετύχουν δεύτερο γκολ. Οι Σέρβοι το διαχειρίστηκαν σωστά και έφτασαν σε μια πολύτιμη, όσο και δίκαιη νίκη.