Απόλυτες Ρέιντζερς και Μπενφίκα

Η Μπενφίκα επικράτησε με 3-0 της Σταντάρ Λιέγης

Καθάρισε από τη… βούλα η Μπενφίκα, που κέρδισε τη Σταντάρ Λιέγης με 3-0, πετυχαίνοντας τα δύο πρώτα γκολ από ισάριθμα πέναλτι.

Στο 4ο λεπτό το σουτ του Ταβάρες πέρασε ελάχιστα έξω, ενώ στο 16’ ο Μποντάρ έσωσε εντυπωσιακά μετά από σουτ του Έβερτον από το ύψος του πέναλτι και στο 43’ ο Πίτσι αστόχησε από καλό σημείο.

H Mπενφίκα κέρδισε πέναλτι στο 48ο λεπτό και ο Πίτσι έκανε το 1-0 από τα 11 μέτρα ενώ στο 66’ οι «Αετοί της Λισαβόνας» κέρδισαν κι άλλο πέναλτι και ο Βάλντσμιντ το εκτέλεσε αυτή τη φορά για το 2-0.

Και μάλιστα στο 76ο λεπτό μετά από κόντρες η μπάλα στρώθηκε στον Πίτσι που με άψογο πλασέ έκανε το 3-0.

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Βλαχοδήμος, Φερτόνχεν, Ταβάρες, Οταμέντι, Ντιόγκο Γκονσάλβες, Πίτσι (79’ Γκονσαλο Ράμος), Γκάμπριελ (72’ Βάιγκλ), Πεδρίνιο (46’ Ράφα Σίλβα), Έβερτον, Βάλντσμιντ (68’ Τααράμπ), Νούνιεθ (72’ Σεφέροβιτς)

ΣΤΑΝΤΑΡ: Μποντάρ, Γκαβορί, Ντουσέν, Φανχόισντεν (75’ Λαΐφης), Φάι, Μποκαντί, Μπαστιέν, Καρσελά, Τσίμιροτ (75’ Καρσελά Γκονζάλες), Αμαλά (80’ Αβενάτι), Ουλαρέ (70’ Μπόλιεβιτς).

ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ-ΛΕΧ ΠΟΧΖΝΑΝ: 1-0

Γήπεδο: Άιμπροξ Στάντιουμ

Το 2Χ2 έκανε η Ρέιντζερς που κέρδισε δύσκολα τη Λεχ Πόζναν με 1-0. «Χρυσή αλλαγή» ο Μορέλος.

Στο 6ο λεπτό το σουτ του Ραμίρες πέρασε ελάχιστα έξω, όπως και το σουτ του Χάτζι στο 13’ και στο 42’ το σουτ του Άρφιλντ πέρασε λίγο έξω.

Την ίδια τύχης είχε και το σουτ του Τσερβίνσκι στο 48’ ενώ στο 53’ η κεφαλιά του Ρογκν πέρασε λίγο έξω και στο 67’ ο Μορέλος που μόλις είχε μπει στο ματς, έκανε το 1-0 με κεφαλιά μετά από σέντρα του Μπάρισιτς από αριστερά.

Στο 80ο λεπτό η κεφαλιά του Μόντερ έξυσε τα δοκάρια των Σκοτσέζων,

ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ: ΜακΓκρέγκορ, Ταβερνιέ, Γκόλντσον, Μπαλογκάν, Μπάρισιτς, Ντέιβις, Άρφιλντ (81’ Τζακ), Καμαρά, Χάτζι (69’ Αριμπό), Ρουφ (62’ Μορέλος), Κεντ (81’ Μπάρκερ)

ΛΕΧ ΠΟΖΝΑΝ: Μπεντνάρεκ, Κράβετς, Ρογκν, Σάτκα, Τσερβίνσκι, Μαρτσβίνσκι (82’ Αβάντ), Μόντερ, Σκόρας (75’ Σίκορα), Πουχάζ, Ραμίρες (88’ Κατσαράβα), Ισάκ