Αποδράσεις για Μπενφίκα και Ρέιντζερς

Πήραν προβάδισμα στον όμιλο

Η Μπενφίκα πέρασε με 4-2 από την έδρα της Λεχ Πόζναν ενώ η Ρέιντζερς κέρδισε με 2-0 τη Σταντάρ μέσα στη Λιέγη.

Ματσάρα στην Ελβετία, όπου η Μπενφίκα κέρδισε με 4-2 τη Γιουνγκ Μπόις, με τον Νούνιεθ να λάμπει.

Στο 6ο λεπτό ο Βλαχοδήμος είπε όχι σε σουτ του Μόντερ και στην επόμενη φάση οι Πορτογάλοι κέρδισαν πέναλτι σε χέρι ρου Ντεγέβσκι, με τον Πίζι να το εκτελεί εύστοχα για το 0-1. Στο 12’ το σουτ του Βάλντσμιντ πέρασε λίγο έξω και στο 15’ ο Τσερβίνσκι έκανε όμορφη κούρσα και σέντρα από δεξιά και ο Ισάκ σε κενό τέρμα πλάσαρε για το 1-1.

Στο 22ο λεπτό ο Ντεγέβσκι έσωσε με προβολή μετά από σουτ του Νούνιεθ, ενώ στο 24’ οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι σε σουτ του Μόντερ, με τον Βλαχοδήμο να έχει βρει κι εκείνος την μπάλα. Στο 28’ το σουτ του Τίμπα σταμάτησε στον Τααράμπ, ενώ στο 39’ το σουτ του Ισάκ κόντραρε σε σώματα και στο 42’ ο Ζιλμπέρτο σέντραρε από δεξιά και ο Νούνιεθ με φοβερή κεφαλιά έκανε το 1-2.

Στο 47’ ο Τσρνομάρκοβιτς έσωσε στη γραμμή μετά από σουτ του Βάλντσμιντ αλλά στο 49’ ο Βλαχοδήμος έσωσε δύσκολα μετά από πλασέ του Καμίνσκι και ο Ισάκ με κεφαλιά έκανε το 2-2.

Στο 58ο λεπτό ο Βλαχοδήμος έσωσε μετά από σουτ του Καμίνσκι, αλλά στο 60’ ο Νούνιεθ άδειασε τον Τσρνομάρκοβιτς μέσα στην περιοχή και πλάσαρε από κοντά για το 2-3.

Στο 74’ ο Βλαχοδήμος έσωσε και πάλι μετά από σουτ του Μόντερ και στο 77’ ο Κατσαράβα έχασε μεγάλη διπλή ευκαιρία ενώ στο 81’ ο Μπεντνάρεκ έσωσε μετά από σουτ του Πεδρίνιο.

Και τελικά στο 90+3’ ο Νούνιεθ και πάλι, έκανε το 2-4 με κεφαλιά σε κενό τέρμα μετά από γύρισμα του Σίλβα από δεξιά.

ΛΕΧ ΠΟΖΝΑΝ: Μπεντνάρεκ, Ντεγέβσκι, Πουχάζ (74’ Κράβετς), Τσερβίνσκι, Τσρνομάρκοβιτς, Σκόρας (90+1’ Αβέντ), Τίμπα, Μόντερ, Καμίνσκι (67’ Μαρτσβίνκσι), Ισάκ (74’ Κατσαράβα), Ραμίρες (67’ Μουχάρ)

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Βλαχοδήμος, Φερτόνχεν, Γριμάλδο (67’ Ταβάρες), Οταμέντι, Ζιλμπέρτο, Πίζι (46’ Ράφα Σίλβα), Γκάμπριελ, Τααράμπ (62’ Βάιγκλ), Βάλντσμιντ (62’ Πεδρίνιο), Νούνιεθ, Έβερτον (87’ Ζαρδέλ)

ΣΤΑΝΤΑΡ ΛΙΕΓΗΣ-ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ: 0-2

Γήπεδο: Stade Maurice Dufrasne

Μεγάλο διπλό με 2-0 πέτυχε η Ρέιντζερς στην έδρα της Σταντάρ Λιέγης.

Στο 18ο λεπτό η Ρέιντζερς κέρδισε πέναλτι σε χέρι του Ντουσέν και ο Ταβερνιέ έκανε το 0-1 από την άσπρη βούλα. Μάλιστα στο 22’ το σουτ του Χάτζι πέρασε ελάχιστα έξω, ενώ στο 29’ η κεφαλιά του Μουλεκά, σταμάτησε στο δοκάρι της Ρέιντζερς. Μάλιστα στο 45+3’ δοκάρι είχε και η Σταντάρ σε σέντρα-σουτ του Μουλεκά.

Στο 47ο λεπτό ο Μποντάρ είπε όχι σε σουτ του Μορέλος, ενώ στο 60’ ο κίπερ της Σταντάρ νίκησε εκ νέου τον Μορέλος και στο 65’ το σουτ του Άρφιλντ πέρασε λίγο έξω.

Και στο 90+2' ο Ρουφ κρέμασε τον Μποντάρ από το κέντρο για το 0-2.

ΣΤΑΝΤΑΡ: Μποντάρ, Φάι (64’ Καρσελά), Φανχόισντεν, Ντουσέν (78’ Γιανς), Γκαβορί, Λεστιέν (73’ Τσοπ), Μποκαντί, Τσίμιροτ, Μπαστιέν, Αμαλά (73’ Αβενάτι), Μουλεκά (46’ Ουλαρέ)

ΡΕΪΝΤΖΕΡΣ: ΜακΓκρέγκορ, Μπαλογκάν, Μπάρισιτς (43’ Ουκγελουμπά), Ταβερνιέ, Γκόλντσον, Άρφιλντ, Καμαρά, Χάτζι (67’ Αριμπό), Μορέλος (74’ Ρουφ), Τζακ, Κεντ.

<iframe width='640' height='400' src='https://oms.ourclips.net/embed/LPIqztadayPUy' style='border:none;' allowfullscreen></iframe>

Πηγή: aek365.org