Άνετος και ωραίος στους «8» ο Άγιαξ

Έκανε το καθήκον του στη Βέρνη

Την πρόκριση στους «8» του Europa League πήρε ο Άγιαξ που έκανε το καθήκον του στη Βέρνη, τελειώνοντας την υπόλοιπη δουλειά από αυτή που είχε ξεκινήσει στην Ολλανδία επικρατώντας 2-0 της Γιουνγκ Μπόις.

Οι Ολλανδοί προηγήθηκαν με τη συμπλήρωση του 20λέπτου με τον Νέρες να ανοίγει το σκορ με κοντινό πλασέ, ενώ σφράγισαν τη νίκη νωρίς στην επανάληψη όταν ο Καμαρά έκανε χέρι στην περιοχή με τον Τάντιτς να ευστοχεί στο 49’ από την άσπρη βούλα για το 2-0.

Οι γηπεδούχοι πάλεψαν, προσπάθησαν να μπουν στο παιχνίδι και είχαν την ευκαιρία να το κάνουν με το τέρμα που πέτυχαν στο 54ο λεπτό, αλλά ο VAR είχε άλλη άποψη ακυρώνοντας ως οφσάιντ το τέρμα που σημείωσε ο Ενσαμέ.

Από εκείνο το σημείο του ματς ο ρυθμός έπεσε, με την ομάδα του Τεν Χάγκ να κάνει συντήρηση δυνάμεων, έχοντας σφραγίσει από νωρίς το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.