Άνετη πρωτιά με εξαιρετικό Μπέιλι η Λεβερκούζεν, πέρασε ως δεύτερη η Σλάβια

Οι Γερμανοί «καθάρισαν» την πρωτιά του 3ου ομίλου κόντρα στη Σλάβια Πράγας

Με τις Μπάγερ Λεβερκούζεν και Σλάβια Πράγας ήδη στους «32» του Europa League, η μοναδική εκκρεμότητα του Γ’ Ομίλου ήταν η «πρωτιά», την οποία κατέκτησαν με εμφατικό τρόπο οι Γερμανοί κερδίζοντας εντός έδρας τους Τσέχους με 4-0 για την 6η και τελευταία αγωνιστική.

Πλέον οι δύο ομάδες περιμένουν να μάθουν τον αντίπαλό τους στην κλήρωση που θα γίνει την ερχόμενη Δευτέρα (14/12, 13:00).

«Καθάρισε» την πρωτιά με Μπέιλι από το πρώτο ημίχρονο η Λεβερκούζεν

Καλύτερα μπήκε στο παιχνίδι η Μπάγερ, δείχνοντας αποφασισμένη να είναι εκείνη που θα τερματίσει πρώτη στον 3ο όμιλο με τον Μπέιλι να κάνει το 1-0 νωρίς στο 8ο λεπτό με κοντινό αριστερό σουτ, έπειτα από την παράλληλη μπαλιά του Μπελαραμπί. Ο 23χρονος Τζαμαϊκανός έκανε δύο τα τέρματά του στο 32’, όταν η κεφαλιά του Σικ βρήκε στο δοκάρι και παίρνοντας το ριμπάουντ έγραψε το 2-0 για τους γηπεδούχους. Συνολικά ο εντυπωσιακός Μπέιλι έχει πετύχει 5 γκολ σε έξι εμφανίσεις στη φάση των ομίλων. Η Σλάβια Πράγας προσπάθησε να κόψει το ρυθμό των γηπεδούχων, δείχνοντας επιθυμία, αλλά με πρόβλημα στην τελική μπαλιά, έχοντας μόλις μία προσπάθεια στο στόχο στο πρώτο ημίχρονο.

Στην επανάληψη οι Γερμανοί ήταν εκείνοι που βρήκαν και πάλι νωρίς δίχτυα με τον Ντιαμπί στο 59’ να κάνει το 3-0. Οι Τσέχοι προσπάθησαν να πετύχουν κάποιο γκολ, βγήκαν μπροστά, αφήνοντας κενά στην άμυνα, με αποτέλεσμα η Λεβερκούζεν να βρει και τέταρτο τέρμα στις καθυστερήσεις στο 91’ μα τον Μπελαραμπί, έπειτα από ασίστ του Ντιαμπί.

Πέτυχε 2η νίκη στον όμιλο η Χάποελ Μπερ Σεβά

Μετά την πρώτη αγωνιστική και τη νίκη κόντρα στη Σλάβια Πράγας, η Χάποελ βρήκε δεύτερο τρίποντο στην έδρα της κόντρα στη Νις (1-0), στην 6η και τελευταία αγωνιστική, σε ένα παιχνίδι χωρίς βαθμολογικό κίνητρο, αφού οι δύο ομάδες είχαν ήδη μείνει εκτός συνέχειας.

Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Χατουέλ στο 72’ για τους Ισραηλινούς που έφτασαν σε μία επικράτηση γοήτρου.