Άνετη και πρώτη στους «32» η Γάνδη

Γάνδη και Βόλφσμπουργκ πανηγύρισαν εντός έδρας νίκες απέναντι σε Αλεσαντρίγια και Σεντ Ετιέν, με τους Βέλγους ωστόσο να είναι αυτοί προκρίθηκαν ως πρώτοι

Γάνδη-Αλεσαντρίγια 2-1

Με το πρώτο ημίχρονο να εξελίσσεται σε ένα υγιεινό περίπατο χάρη στα δυο γκολ του Ντεπουάτρ για την Γάνδη και τον ρυθμό του παιχνιδιού να «πέφτει» φανερά, η Αλεσαντρίγια βρήκε την ευκαιρία με την έναρξη του δευτέρου μέρους να μειώσει σε 2-1 με τον Μιροτσιτσένκο.

Μάλιστα, αμέσως μετά την σέντρα οι Ουκρανοί σκόραραν ξανά, με τον διαιτητή ωστόσο να ακυρώνει το τέρμα και να βάζει φωτιά στο ματς, αφού οι μεν Βέλγοι ήθελαν την νίκη για να «κλειδώσουν» την πρωτιά και οι φιλοξενούμενοι να πάρουν τον βαθμό και να αποχαιρετήσουν με ψηλά το κεφάλι.

Το αποτέλεσμα δεν άλλαξε μέχρι το σφύριγμα της λήξης και έτσι οι γηπεδούχοι πανηγύρισαν σπουδαίο τρίποντο, με το οποίο κατέκτησαν την πρώτη θέση στον όμιλο.

Βόλφσμπουργκ-Σεντ Ετιέν 1-0

Βόλφσμπουργκ και Σεντ Ετιέν «πέταξαν» στα σκουπίδια τα πρώτα 45 λεπτά του παιχνιδιού, με τους γηπεδούχους να ελέγχουν απόλυτα τον ρυθμό χωρίς να μπορούν όμως να πάρουν προβάδισμα.

Στην επανάληψη οι Γερμανοί μπήκαν πιο αποφασισμένοι στον αγωνιστικό χώρο, με σκοπό να πάρουν την πολύτιμη νίκη κάτι που κατάφεραν χάρη στο τέρμα του Σίλβα στο 52’.

Παρόλα αυτά το αποτέλεσμα στο Βέλγιο, «κράτησε» τους «λύκους» στη δεύτερη θέση.

Τα αποτελέσματα της 6ης και τελευταίας αγωνιστικής του 9ου ομίλου του Europa League: