Ανατροπή στην ανατροπή η Άρσεναλ! (vid)

Επική πρόκριση επί της Μπενφίκα για την αγγλική ομάδα

Οι Λονδρέζοι προηγήθηκαν κόντρα στην Μπενφίκα, που γύρισε το ματς σε 1-2 στο 61’, αλλά στο τέλος η ομάδα του Αρτέτα κέρδισε με 3-2 και πήρε την πρόκριση με συνολικό σκορ, 4-3.

Στο 20’ μετά από γύρισμα του Μπεγερίν ο Σμιθ Ρόου κόπηκε μέσα στην περιοχή της Μπενφίκα αλλά στο επόμενο λεπτό ο Σακά έβγαλε κάθετα στον Ομπαμεγιάνγκ που κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας των Λουζιτανών και πλάσαρε τον Λέιτε για το 1-0.

Μάλιστα στο 23ο λεπτό μετά από λάθος του Βεσίρισμο, ο Ομπαμεγιάνγκ έκλεψε αλλά πλάσαρε άστοχα, ενώ στο 34’ μετά από εκτέλεση φάουλ του Πίτσι, ο Φερτόνχεν πήρε την κεφαλιά αλλά αστόχησε.

Στο 41ο λεπτό ο Λέιτε πραγματοποίησε απίθανη επέμβαση σε συρτό σουτ του Σακά και στο 43’ η Μπενφίκα έφερε στα ίσα το σκορ με απίθανη εκτέλεση φάουλ του Γκονσάλβες.

Οι «κανονιέρηδες» πίεσαν από νωρίς στην επανάληψη και στο 50’ ο Ομπαμεγιάνγκ σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οριακό οφσάιντ, ενώ στο 59’ η κεφαλιά του Γκαμπονέζου πέρασε λίγο έξω.

Και στο 61’ μετά από βολέ του Λέιτε, ο Θεμπάγιος γύρισε λανθασμένα προς τα πίσω με το κεφάλι και ο Ράφα Σίλβα πήρε και πλάσαρε για το 1-2.

Οι Λονδρέζοι δεν το έβαλαν κάτω και στο 67ο λεπτό ο Τίρνεϊ έκανε φοβερή ενέργεια στην περιοχή της Μπενφίκα και με διαγώνιο σουτ από αριστερά, έφερε στα ίσα το σκορ.

Στο 74ο λεπτό οι Γκάμπριελ και Λουίζ μπερδεύτηκαν και ο Νούνιεθ μπήκε σφήνα αλλά πλάσαρε άστοχα, αλλά στο 87’ η Άρσεναλ έφτασε στο γκολ.

Ο Σακά έβγαλε όμορφη σέντρα από δεξιά και ο Ομπαμεγιάνγκ με κεφαλιά στο δεύτερο δοκάρι έκανες το 3-2.

Στο 90+3’ η Μπενφίκα είχε δοκάρι σε μια φάση που δε μέτρησε καθώς ο Σίλβα ήταν σε θέση οφσάιντ.

ΑΡΣΕΝΑΛ: Λένο, Μπεγερίν (78’ Λακαζέτ), Λουίζ, Γκάμπριελ, Τίρνεϊ, Θεμπάγιος (63’ Παρτέι), Τζάκα, Όντεγκααρντ (90’ Τσέιμπερς), Σμιθ Ρόου (63’ Γουίλιαν), Σακά (90’ Ελνενί), Ομπαμεγιάνγκ

ΜΠΕΝΦΙΚΑ: Λέιτε, Οταμέντι, Φερτόνχεν, Βερίσιμο, Ντιόγκο Γκονσάλβες, Γριμάλδο (84’ Ταβάρες), Βάιγκλ (90’ Βάλντσμιντ), Τααράμπ (58’ Νούνιεθ), Πίτσι (58’ Γκάμπριελ), Ράφα Σίλβα, Σεφέροβιτς (58’ Έβερτον)

Πηγή: aek365,org