Άϊντραχτ – Μπενφίκα 2-0: Μπενφίκα… από το φρούριο δεν περνάς! (vid)

Μεγάλη πρόκριση για την ομάδα του Χούτερ

Τεράστια ανατροπή για την Άϊντραχτ που νίκησε με 2-0 την Μπενφίκα και έτσι γύρισε το σκορ του πρώτου αγώνα. Σε ένα παιχνίδι που τα λάθη από το διαιτητικό τιμ ήταν αρκετά η Άϊντραχτ κατάφερε να πάρει κεφάλι στο σκορ στο 36ο λεπτό από θέση οφσαιντ. Ο Ρόντε με ένα όμορφο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Η Άϊντραχτ πλέον θα βρει μπροστά της την Τσέλσι για τα ημιτελικά του θεσμού.

Α’ ημίχρονο

Ένα πολύ φτωχό πρώτο ημίχρονο αφού το άγχος δεν άφηνε τους ποδοσφαιριστές της Άϊντραχτ να κάνουν το δικό τους παιχνίδι. Από την άλλη ο ρυθμός αυτό βόλευε την Μπενφίκα που είχε πολύ καλή αμυντική λειτουργία. Ένα 45λεπτο με δυο φάσεις στο στόχο όλες και όλες από την Άϊντραχτ και οι δυο. Αρχικά στο 8ο λεπτό ο Κόστιτς έκανε ένα δυνατό σουτ με τον Βλαχοδήμο να αποκρούει την μπάλα με δυσκολία σε δεύτερο χρόνο. Ο ίδιος ποδοσφαιριστής στο 36ο λεπτό έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Ο Γκατσίνοβιτς έκανε ένα σουτ έξω από την περιοχή εκμεταλλευόμενος τον χώρο που του δόθηκε από την άμυνα της Μπενφίκα. Η μπάλα χτύπησε στο δεξί δοκάρι της εστίας του Βλαχοδήμου με τον Κόστιτς στην επαναφορά να κάνει το 1-0 με δυνατό πλασέ.

Β’ ημίχρονο

Με όρεξη μπήκε στην επανάληψη η Μπενφίκα. Με το καλημέρα ο Φέλιξ έκανε γιο-γιο τον Χασέμπε κάνοντας το γύρισμα στην περιοχή. Σαν από μηχανής θεός ο Φερνάντες έδιωξε την μπάλα προ του Σεφέροβιτς που καραδοκούσε. Στην συνέχεια στο 51ο λεπτό ο Σάμαρης με εκπληκτική μπαλιά βρήκε τον Σεφέροβιτς που έκανε την κεφαλιά με την μπάλα να περνά στην αγκαλιά του Τραπ. Στο 57ο λεπτό ο Γκατσίνοβιτς έπιασε ένα δυνατό και φαλτσαριστό σουτ έξω από την περιοχή με την μπάλα να περνά λίγο δίπλα από την εστία του Βλαχοδήμου. Στην συνέχεια και στο 61ο λεπτό ο Ρέμπιτς πάτησε περιοχή και έδωσε στον Γιόβιτς. Ο νεαρός έκανε το πλασέ με τον Ζαρντέλ να βάζει την προβολή και να παραχωρεί το κόρνερ. Στο 62ο λεπτό ο Ρόντε με όμορφο πλασέ έδωσε στην ομάδα του σκορ πρόκρισης. Ολιγωρία στην άμυνα της Μπενφίκα με την μπάλα να φτάνει στα πόδια του Σεμπάστιαν Ρόντε και με δυνατό πλασέ να νικάει τον Βλαχοδήμο να μην μπορεί να κάνει κάτι και έτσι να δέχεται δεύτερο τέρμα. Στο 71ο λεπτό ο Ρέμπιτς έκανε το παράλληλο γύρισμα στην περιοχή με τον Ρόντε να κάνει ξανά το πλασέ και τον Βλαχοδήμο να ίπταται και να απομακρύνει την μπάλα. Η Μπενφίκα έφτασε πολύ κοντά στο τέρμα με τον Σάλβιο στο 85ο λεπτό να σημαδεύει το δοκάρι και να χάνει έτσι την τελευταία ευκαιρία που δόθηκε στην ομάδα του.

ΔΙΑΚΡΙΘΕΝΤΕΣ:

Πολύ καλό παιχνίδι γενικά όλη η ομάδα της Άϊντραχτ από την ώρα που ο Κόστιτς άνοιξε το σκορ. Αυτοί όμως που έκανα την διαφορά είναι οι δυο στην επίθεση της Άϊντραχτ. Ρέμπιτς και Γιόβιτς αν και δεν σκόραραν έκαναν εξαιρετική δουλειά. Από την πλευρά της Μπενφίκα δεν υπήρχε ποδοσφαιριστής που να ξεχώρισε.

ΑΠΟΓΟΗΤΕΥΣΑΝ:

Ένα παιχνίδι που αν κυλούσε όπως τα πρώτα 35 λεπτά του πρώτου ημιχρόνου σίγουρα θα ήταν γεμάτη αυτή η λίστα. Δεν κατάφερε να προσφέρει όσα μπορεί ο Σάμαρης που μαζί με τον Φέισα στο χώρο του κέντρου δεν ήταν καλοί.

ΚΟΟΥΤΣΑΡΙΣΜΑ:

Άϊντραχτ (Άντι Χούτερ): Σε ένα 3-4-1-2 και πάλι ο Άντι Χούτερ όπως στον πρώτο αγώνα. Ο Χασέμπε πήρε θέση στο κέντρο της άμυνας από την απουσία του Ν’Τινγκά, με τους Άμπραχαμ και Φαλέτε να τον πλαισιώνουν. Από εκεί και πέρα Ντα Κόστα, Φερνάντες, Ρόντε και Κόστιτς στο χώρο του κέντρου με τον Γκατζίνοβιτς σε ελεύθερο ρόλο και τους Ρέμπιτς και Γιόβιτς στην αιχμή του δόρατος

Μπενφίκα (Μπρούνο Λάγκε): Από την άλλη ο Λάγκε σε ένα συνηθισμένο 4-4-2. Επέστρεψε στο αρχικό σχήμα ο Αλμέιδα. Από την άλλη πλευρά ο Γκριμάλντο και κεντρικό αμυντικό δίδυμο Ντιας και Ζαρντέλ. Σάμαρης και Φέισα στο χώρο του κέντρου με τους Σίλβα και Φερνάντες στα άκρα. Σεφέροβιτς και Φελίξ στην κορυφή της επίθεσης

ΔΙΑΙΤΗΣΙΑ:

Τραγικά ήταν τα λάθη από τον Ιταλό διαιτητή. Το μεγαλύτερο ήταν στο πρώτο τέρμα που πέτυχε η ομάδα της Άϊντραχτ αφού ο Κόστιτς ήταν σε φανερή θέση οφσάιντ. Ο Ντανιέλε Ορσάτο πέρα από το τέρμα, έχασε αρκετές ευκαιρίες καταλογίζοντας λάθος παραβάζει, κόρνερ και φάουλ. Ίσως αν ήταν καλύτερη η διαιτησία να μιλούσαμε για διαφορετικό σκορ.