Αγχώθηκε αλλά «καθάρισε» Λιλ και προκρίθηκε ο Άγιαξ!

Επικράτησε με 2-1 και τσέκαρε εισιτήριο για τους «16»

Στους «16» του Europa League βρίσκεται ο Άγιαξ! Οι Ολλανδοί είδαν τη Λιλ να ισοφαρίζει με το πέναλτι του Γιαζίτσι στο 78', αγχώθηκαν, πιέστηκαν, αλλά νίκησαν, όπως και στη Γαλλία, 2-1 την πρωτοπόρο της Ligue 1 με γκολ του Νέρες στο 88' και πήραν το «εισιτήριο»!

Το σκορ για τον «Αίαντα» είχε ανοίξει ο Κλάασεν μόλις στο 15ο λεπτό, δείχνοντας να «καθαρίζει» από νωρίς την πρόκριση.

Η γαλλική ομάδα, ωστόσο, δεν τα παράτησε, πάλεψε και έφτασε στην ισοφάριση, «κυνηγώντας» στο τέλος την παράταση. Ο Νέρες, όμως, είχε άλλη γνώμη...

ΑΓΙΑΞ: Στεκέλενμπουργκ, Ρενς, Τίμπερ, Μαρτίνεθ, Μπλιντ, Κλάασεν, Άλβαρεθ, Χράφενμπερχ (89’ Ιντρίσι), Άντονι (55’ Μπρόμπεϊ), Τάντιτς, Νέρες (89’ Κουντούς)

ΛΙΛ: Μαϊνιάν, Μπότμαν, Μπράνταριτς, Ντζαλό, Τσελίκ (62’ Αραούχο), Μπαμπά (62’ Ντέιβιντ), Σέκα (69’ Σουμαρέ), Σάντσες, Ικονέ (62’ Πιέντ), Γιαζιτσί, Γουεά (78’ Λιχαντζί)