6ος όμιλος: Στο κόλπο και η Μίντιλαντ!

Τρεις ομάδες διεκδικούν την πρόκριση στην επόμενη φάση

Ένα μεγάλο… μπάχαλο γίνεται στον 6ο όμιλο! Ο Ερυθρός Αστέρας απέκτησε προβάδισμα για την κατάληψη της πρώτης θέσης μετά το 1-0 επί της Λουντογκόρετς. Το μοναδικό τέρμα πέτυχε ο Ίβανιτς στο 57ο λεπτό, με τους Σέρβους να κρατάνε το υπέρ τους σκορ ως το φινάλε με μαζική άμυνα για να ανέβουν στην κορυφή του ομίλου με 10 βαθμούς.

Στο κόλπο της πρόκρισης μπήκε η Μίντιλαντ, επικρατώντας 3-2 της Μπράγκα, έφτασε στους 8 βαθμούς, έναν λιγότερο από την αντίπαλό της και δύο από τον Ερυθρό. Μάλιστα, αν κερδίσει τελευταία αγωνιστική την ουραγό Λουντογκόρετς, τότε θα προκριθεί ως πρώτη ή δεύτερη αφού Μπράγκα και Ερυθρός Αστέρας κοντράρονται στο Βελιγράδι.

Στα του ματς, ο Σβιατσένκο στο 2ο λεπτό άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους, με τον Όρτα στο 43’ να το φέρνει στα ίσα. Ο Ίσακσεν στο 48’ επανέφερε το προβάδισμα για την Μίντιλαντ, με τον Γκαλένο στο 85’ να ισοφαρίζει εκ νέου (2-2) και να ρίχνει στα… σχοινιά τους γηπεδούχους, οι οποίοι βρήκαν με πέναλτι του Εβάντερ στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων το γκολ της νίκης (3-2).