Πήρε τον τελικό με τη Μολδαβία και έκλεισε «ραντεβού» με τα τελικά του Euro η Τσεχία!

Την πρόκριση στα τελικά του Euro 2024 πήρε η Τσεχία, η οποία επικράτησε εύκολα 3-0 της Μολδαβίας στον «τελικό» του E' Ομίλου

Την παρουσία της σε τελική φάση Euro για όγδοη διαδοχική φορά και ενδέκατη στην ιστορία της θα δώσει η Τσεχία το προσεχές καλοκαίρι στα γήπεδα της Γερμανίας!

Η ομάδα του Γιάροσλαβ Σιλχάβι έπαιξε το βράδυ της Δευτέρας (20/11) μπροστά στο κοινό της για δύο αποτελέσματα, ωστόσο, δεν συμβιβάστηκε με την ισοπαλία, παίρνοντας τη νίκη και την πρόκριση στα τελικά της διοργάνωσης με σκορ 2-0 επί της Μολδαβίας στο Όλομουτς!

Παρά τα … νυχτοπερπατήματα και τελικώς την αποπομπή των Μπράμπετς, Κούχτα και Κουφάλ από την αποστολή της ομάδα το απόγευμα της Κυριακής, η Τσεχία δεν έδειξε να επηρεάζεται από τα εξωαγωνιστικά ζητήματα, κάνοντας το καθήκον της και ακολουθώντας την Αλβανία στην επόμενη φάση!

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν νωρίς το σκορ, καθώς μόλις στο 14ο λεπτό της αναμέτρησης ο Ντουντέρα βγήκε ταχύτατα στην κόντρα επίθεση, πλασάροντας υποδειγματικά από τα αριστερά για το 1-0. Όσο παιρνούσε η ώρα, οι Μολδαβοί, που είχαν τον Ρέαμπτσιουκ στο βασικό σχήμα, ισορρόπησαν το παιχνίδι, χωρίς ωστόσο να μποροέσουν να απειλήσουν ουσιαστικά.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου, άλλαξαν οι αριθμητικές ισορροπίες, αφού ο Μπαμπόγκλο αντίκρισε δύο κίτρινες κάρτες μέσα σε οκτώ λεπτά με αποτέλεσμα να αφήσει με δέκα παίκτες τη Μολδαβία. Η δουλειά έγινε ακόμα πιο εύκολη για την Τσεχία, η οποία και «κλείδωσε» τη νίκη στο 72ο λεπτό με τον Τσόρι να κάνει το 2-0. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Σούτσεκ με όμορφο πλασαριστό σουτ από το σημείο της μεγάλης περιοχής στο 90' για το τελικό 3-0.

Στο άλλο παιχνίδι του ομίλου, η Αλβανία έμεινε στη «λευκή» ισοπαλία με τα Νησιά Φερόε στα Τίρανα και στο «Air Albania Stadium». Οι γείτονες είχαν εξασφαλίσει ήδη την πρόκριση στην τελική φάση του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος, προχωρώντας έτσι σε αρκετές αλλαγές στη σύνθεσή τους. Παρά το γεγονός πως το σύνολο του Σιβλίνιο ήταν καλύτερο καθ' όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, δεν μπόρεσε να μετουσιώσει σε γκολ την υπεροχή του, μένοντας έτσι στην ισοπαλία με την ουραγό ομάδα του ομίλου.