Γλίτωσε το κάζο η Ελβετία, τα βρήκε... σκούρα η Τσεχία

Στις αναμετρήσεις κόντρα σε Λευκορωσία και Νησιά Φερόε

Θρίλερ με απίστευτο φινάλε είχε η αναμέτρηση της Ελβετίας με την Λευκορωσία στο Σεν Γκάλεν, όπου οι δύο ομάδες αναδείχθηκαν ισόπαλες με σκορ 3-3, στο πλαίσιο του 9ου ομίλου των προκριματικών του Euro 2024, ενώ στο 5ο γκρουπ η Τσεχία παρότι δυσκολεύτηκε νίκησε 1-0 τα Νησιά Φερόε και πέρασε στην 2η θέση.

Η Λευκορωσία έφτασε μία ανάσα από ένα τεράστιο «διπλό» που θα έβαζε «φωτιά» στον 9ο όμιλο, αλλά οι Ελβετοί μέσα σε ένα λεπτό κατάφεραν να «σώσουν την παρτίδα» και να παραμένουν το πρώτο φαβορί για να βρεθούν στα γήπεδα της Γερμανίας.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με τον Σακίρι, αλλά στο δεύτερο μέρος οι Λευκορώσοι πέτυχαν τρία γκολ και φάνηκε να κλειδώσουν την ανατροπή με το γκολ του Αντιλέφσκι στο 84΄. Η ομάδα του Μουράτ Γιακίν, όμως, με δύο τέρματα μέσα σε δύο λεπτά κατάφερε να ισοφαρίσει και να «γλυκάνει» κάπως την κατάσταση που είχε διαμορφωθεί μέχρι τότε.

Η Ελβετία έχασε την «χρυσή» ευκαιρία να «κλειδώσει» κατά ένα μεγάλο ποσοστό την απευθείας πρόκριση μέσα στην έδρα της και, πλέον, κινδυνεύει τρεις αγωνιστικές πριν από το φινάλε να βρεθεί στην δεύτερη θέση του γκρουπ, σε περίπτωση νίκης της Ρουμανίας το βράδυ επί της Ανδόρας (21:45).

Η Τσεχία δεν είχε κανένα περιθώριο για νέα απώλεια βαθμών και παρότι δυσκολεύτηκε επικράτησε με 1-0 επί των Νήσων Φερόε, πέρασε στην 2η θέση του 5ου ομίλου και περιμένει το ματς που ακολουθεί ανάμεσα στην Πολωνία και στη Μολδαβία για να μάθει εάν θα παραμείνει πίσω από την Αλβανία (έχει ρεπό) ή, θα παραμείνει τρίτη. Το γκολ που έγειρε την πλάστιγγα προς την πλευρά των γηπεδούχων, πέτυχε στο 76' με πέναλτι ο Σούτσεκ.

Πηγή: Sdna.gr