Φινάλε με νίκες για Βέλγιο και Σουηδία

Βέλγιο και Σουηδία έκλεισαν με νίκη τις υποχρεώσεις τους στα προκριματικά του Euro 2024

Αδιάφορα βαθμολογικά τα ματς της τελευταίας αγωνιστικής στον 6ο όμιλο των προκριματικών του Euro 2024, με τα φαβορί να παίρνουν εντός έδρας νίκες για το φινάλε.

Το Βέλγιο εξασφάλισε την πρωτιά συντρίβοντας με 5-0 το Αζερμπαϊτζάν των δέκα παικτών, με τον απίθανο Λουκάκου να σκοράρει τέσσερις φορές (17’, 26’, 30’, 37’) και να καθαρίζει το ματς από το πρώτο ημίχρονο.

Η αποβολή του Ισραφίλοφ στο 24’ είχε κάνει ακόμη δυσκολότερη την αποστολή των Αζέρων, που δέχτηκαν το πέμπτο και τελευταία γκολ από τον Τροσάρ στις καθυστερήσεις της αναμέτρησης.

Την ίδια ώρα, η αποκλεισμένη Σουηδία λύγιζε με 2-0 την Εσθονία και έκλεινε με νίκη μία καταστροφική προκριματική διαδικασία.
Ο Κλάεσον άνοιξε τον δρόμο για τους τρεις βαθμούς στο 22’, με τον Φόρσμπεργκ να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 55’.