«Αυτοκτόνησε» και τώρα τρέχει η Ρουμανία

Η Ρουμανία δεν κατάφερε να νικήσει τη Λευκορωσία

Δεν κατάφερε να σκοράρει στην ουδέτερη Βουδαπέστη η Ρουμανία κόντρα στη Λευκορωσία και με τον 0-0 για την έβδομη αγωνιστική του ένατου προκριματικού ομίλου του Euro 2024 θα πρέπει τώρα να περιμένει και τι θα γίνει στο εξ αναβολής Ισραήλ-Ελβετία.

Λευκορωσία-Ρουμανία 0-0

Οι δύο ομάδες μπήκαν δυνατά στο πρώτο 20λεπτο και δημιούργησαν αμφότερες από δυο-τρεις καλές ευκαιρίες μπροστά στις εστίες των Ιγκνάτοβιτς και Μολντοβάν αντίστοιχα. Στη συνέχεια, οι Ρουμάνοι ανέλαβαν την πρωτοβουλία και, με πρωταγωνιστή τον Στάντσιου, δημιούργησαν κι έχασαν ευκαιρίες για να ανοίξουν το σκορ μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου, το οποίο ολοκληρώθηκε χωρίς τέρματα.

Στο πρώτο τέταρτο του δεύτερου ημιχρόνου, η Ρουμανία πίεσε κι έχασε δύο καλές ευκαιρίες για να ανοίξει το σκορ χωρίς να τα καταφέρει, με τον Κοντσεβόι να απαντά ενδιάμεσα για τους γηπεδούχους. Οι Ρουμάνοι συνέχισαν να πιέζουν και να δημιουργούν ευκαιρίες με Στάντσιου και Μολντοβάν, όμως το 0-0 παρέμενε. Ο Στάντσιου συνέχισε να χάνει ευκαιρίες για τους Ρουμάνους κι η αγωνία συνεχιζόταν για τους φιλοξενούμενους.

Παράλληλα, το γεγονός πως όλοι οι Ρουμάνοι είχαν βγει μπροστά έδινε την ευκαιρία στους Λευκορώσους να βγαίνουν στις αντεπιθέσεις και να χάνουν δύο καλές ευκαιρίες να «ξεράνουν» τους Ρουμάνους και με όλα αυτά οι Ρουμάνοι «αυτοκτόνησαν».

Ανδόρα-Κόσοβο 0-3

Οι Κοσοβάροι δεν βρήκαν διέξοδο στην εστία των γηπεδούχων κι οι Ράσιτσα και Ραχμάνι δεν δημιούργησαν τον αριθμό των ευκαιριών που περίμεναν. Όμως, στο 26’, ο Μούσλιγια βρήκε με ωραίο τρόπο τον Ράσιτσα κι αυτός με ωραίο πλασέ έκανε το 0-1. Μετά το γκολ, οι Κοσοβάροι έχασαν δυο καλές ευκαιρίες μέχρι την ολοκλήρωση του ημιχρόνου χωρίς να αλλάξει κάτι.

Οι Κοσοβάροι μπήκαν φουριόζοι στην επανάληψη και δημιουργούσαν συνεχώς ευκαιρίες στην αντίπαλη εστία. Τελικά, οι προσπάθειες τους δικαιώθηκαν στο 71’, όταν σε σέντρα του Μούσλιγια μέσα στην περιοχή οι κόντρες ευνόησαν τον Ράσιτσα, που σε κενή εστία πλάσαρε για το 0-2. Οι Κοσοβάροι δεν ησύχασαν κι έψαχναν και τρίτο γκολ. Και το πέτυχαν στο 83’, όταν ο Ράσιτσα έβγαλε υπέροχη κάθετη στον Ζέκιρι κι αυτός με ωραίο πλασέ έκανε το 0-3, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.