Ψυχωμένη Σκωτία φρέναρε την προβληματική Αγγλία! (vid)

Έμειναν στο μηδέν (0-0) στο βροχερό Γουέμπλεϊ

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το Βρετανικό ντέρμπι «Auld Enemy», με την Αγγλία και τη Σκωτία να μένουν στη «λευκή» ισοπαλία στο «Γουέμπλεϊ» (0-0), στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου.

Στην 115η συνάντηση της ιστορία τους, οι δύο ομάδες παρουσίασαν πολύ κακό πρόσωπο στο βροχερό Λονδίνο, σε ένα αρκετά δυνατό και σκληρό ματς. Μετά την πρεμιέρα, τα «τρία λιοντάρια» προβλημάτισαν εκ νέου με την εικόνα τους, κυρίως στο επιθετικό κομμάτι, με τους Σκωτσέζους να αμύνονται εξαιρετικά και να κρατούν με σχετική άνεση το μηδέν.

Στο... μυαλό του κόουτς:

Ο Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ επέλεξε να παρατάξει την Αγγλία με σύστημα 4-2-3-1, έχοντας μόνο δύο αλλαγές σε σχέση με το ματς της πρεμιέρας απέναντι στην Κροατία, στις θέσεις των μπακ. Συγκεκριμένα, ο 50χρονος τεχνικός επέλεξε τον Πίκφορντ κάτω από την εστία, ενώ στην τετράδα της άμυνας βρέθηκαν οι Τζέιμς, Στόουνς, Μινγκς και Σο. Στις θέσεις των χαφ βρέθηκαν οι Φίλιπς και Ράις, με τους Μάουντ, Φοντέν και Στέρλινγκ να κινούνται στην επιθετική τριάδα, πίσω από τον προωθημένο Κέιν.

Από την άλλη, ο Στιβ Κλαρκ διάλεξε το 3-5-2 προχώρησε σε τέσσερις αλλαγές προσώπων σε σχέση με την ήττα από την Τσεχία. Κάτω από τα γκολπόστ βρέθηκε ο Μάρσαλ, με την τριάδα των στόπερ να αποτελείται από τους Χάνλι, Τίερνι και ΜακΤόμινεϊ.. Στη πολυπρόσωπη μεσαία γραμμή ξεκίνησαν οι Ο' Ντόνελ, ΜακΓκρέγκορ, ΜακΓκιν, Γκίλμουρ και Ρόμπερτσον. Επιθετικό δίδυμο ήταν οι Ντάικς και Άνταμς.

Σε ένα κλασικό... βρετανικό ντέρμπι με πολύ ένταση και πάθος, εκείνο που κυριάρχησε στα πρώτα λεπτά ήταν το σκληρό παιχνίδι. Ειδικά στο πρώτο τέταρτο του αγώνα, οι δύο ομάδες επιδόθηκαν σε αρκετά σκληρά μαρκαρίσματα, με τον Ισπανό ρέφερι, Ματέου Λαόθ, να δείχνει αποφασισμένος να μην βγάλει από τόσο νωρίς τις κάρτες από το τσεπάκι του, μένοντας μόνο στις παρατηρήσεις.

Η πρώτη καλή στιγμή του αγώνα ήρθε στο τέταρτο λεπτό, με το σουτ του Άνταμς να βρίσκει στο σώμα του Στόουνς. Στο 11', ήταν η σειρά των Άγγλων να απειλήσουν με το πλασέ του Μάουντ από το ημικύκλιο της περιοχής να κοντράρει και να καταλήγει κόρνερ. Στην εξέλιξη της φάση, τα «τρία λιοντάρια»... άγγιξαν το γκολ, όταν ο Στόουνς σηκώθηκε εντελώς ανενόχλητος στο πρώτο δοκάρι, σημαδεύοντας το αριστερό δοκάρι του Μάρσαλ. Οι παίκτες του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ ήταν εμφανές πως είχαν βρει ρυθμό και ψυχολογία, με τον Μάουντ να σπαταλάει μοναδική ευκαιρία δευτερόλεπτα αργότερα, αστοχώντας από το... μισό μέτρο!

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός έπεσε αρκετά, με την Αγγλία να κρατάει μεν την μπάλα στα πόδια της, έχοντας τον έλεγχο του ρυθμού, από την άλλη όμως δυσκολευόταν απίστευτα να διασπάσει την καλή και πολυπρόσωπη άμυνα των Σκωτσέζων. Με τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα, η Σκωτία έκανε αισθητή την παρουσία της στο επιθετικό κομμάτι και μάλιστα με τεράστια διπλή ευκαιρία. Αρχικά, ο Ο' Ντόνελ έπιασε έναν «κεραυνό» στην κίνηση, με τον Πίκφορντ να πέφτει και να βγάζει εντυπωσιακά στην κάτω δεξιά του γωνία. Στη συνέχεια της φάσης, ο Άνταμς πήρε το ριμπάουντ, η κεφαλιά του όμως πέρασε άουτ. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή στο πρώτο 45ολεπτο.

Το δεύτερο ημίχρονο άρχισε με τους Άγγλους να μπαίνουν αποφασισμένοι να πιέσουν και να φτάσουν γρήγορα σε ένα εύκολο γκολ. Στο 48ο λεπτό, ο Ρόμπερτσον έκανε σωτήριο τάκλιν προ του Φόντεν, ενώ ένα λεπτό αργότερα ήρθε ο Μάουντ και με ένα πολύ δυνατό σουτ από μεγάλη απόσταση, δοκίμασε τα αντανακλαστικά του Μάρσαλ, ο οποίος με υπερένταση έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 55', ήταν η σειρά του Τζέιμς να απειλήσει, όταν μετά από ωραία ανάπτυξη των Άγγλων, η μπάλα έφτασε στα πόδια του μπακ της Τσέλσι, το πλασέ του όμως πέρασε λίγο πάνω από την εστία. Στο 57', η Σκωτία απείλησε για πρώτη φορά στο δεύτερο μέρος, με τον Άνταμς πάντως να καθυστερεί αρκετά να εκτελέσει εντός περιοχής, με αποτέλεσμα να τον κλείσουν οι αμυντικοί των γηπεδούχων.

Ο Σάουθγκειτ πέρασε στο 63' στο παιχνίδι τον Γκρίλις και το κοινό στο Γουέμπλεϊ αντέδρασε λες και είχε μπει γκολ αλλά ο επιθετικός της Άστον Βίλα δεν πήρε όσες προσπάθειες ήθελε στα πόδια του.

Η καλύτερη στιγμή της Σκωτίας στο δεύτερο μέρος ήρθε στο 78' της αναμέτρησης σε σέντρα από τα αριστερά και σουτ του Άνταμς στο δεύτερο δοκάρι με τη μπάλα να περνάει πάνω από τα δοκάρια του Πίκφορντ. Στην αντίπερα όχθη ο Στέρλινγκ πάτησε περιοχή, προσπάθησε να περάσει τον Ρόμπερτσον και έπεσε στο έδαφος ζητώντας πέναλτι σε πάτημα του αμυντικού της Λίβερπουλ αλλά ο διαιτητής έδωσε συνέχεια στο ματς όπως και το VAR.

Λίγο πριν το τέλος της αναμέτρησης οι Άγγλοι που πίεζαν μέχρι τέλους για ένα τέρμα βρέθηκαν μέσα στην περιοχή, υπήρξε αναμπουμπούλα αλλά δεν κατάφεραν να στείλουν τη μπάλα προς τα δίχτυα.

Αγγλία (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Τζέιμς, Στόουνς, Μινγκς, Σο, Φίλιπς, Ράις, Μάουντ, Φόντεν (63' Γκρίλις), Στέρλινγκ, Κέιν (74' Ράσφορντ).

Σκωτία (Στιβ Κλαρκ): Μάρσαλ, Χάνλι, Τίερνι, ΜακΤόμινεϊ, Ο’Ντόνελ, ΜακΓκρέγκορ, ΜακΓκιν, Γκίλμουρ (76' Άρμστρονγκ), Ρόμπερτσον, Ντάικς, Άνταμς (85' Νίσμπετ).

Γήπεδο: Γουέμπλεϊ.