Πρωταθλήτρια Ευρώπης η Ιταλία και it's coming... Rome!

Με ήρωα τον Ντοναρούμα επικράτησε με 3-2 στα πέναλτι και σήκωσε το τρόπαιο η Σκουάτρα Ατζούρα

Τελικά, it's coming to Rome! Η Ιταλία είναι η νικήτρια του Euro 2020. Οι λεγεωνάριοι του Ρομπέρτο Μαντσίνι ήταν πιο ψύχραιμοι στη διαδικασία των πέναλτι και επικράτησαν 3-2 της Αγγλίας και κατέκτησαν το βαρύτιμο τρόπαιο (1-1 κανονική διάρκεια και παράταση).

Οι ατζούρι κατέκτησαν τον δεύτερο τρόπαιο της ιστορίας τους, το πρώτο έπειτα από 53 χρόνια. Ήρωας ήταν ο Τζίτζι Ντοναρούμα, ο οποίος απέκρουσε το καθοριστικό πέναλτι του Σακά, ενώ νωρίτερα είχε αποκρούσει και του Σάντσο.

Η ομάδα του Σάουθγκεϊτ ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ στο 2ο λεπτό του παιχνιδιού, ενώ διαχειρίστηκε το προβάδισμά της μέχρι το τέλος του ημιχρόνου. Στο δεύτερο μέρος η Ιταλία ανέβασε ρυθμό και βρήκε τον δρόμο προς την ισοφάριση στο 67ο λεπτό με τον Λεονάρντο Μπονούτσι. Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση, χωρίς να αλλάξει κάτι, με τις δύο ομάδες να λύνουν τις διαφορές τους στα πέναλτι, εκεί που οι ατζούρι αναδείχθηκαν νικητές.

Τρέλανε από νωρίς το Γουέμπλεϊ ο Σο

Ο Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ κατέβασε την ομάδα του με σύστημα 3-4-3, με τους Σο και Τρίπιερ στα μπακ-χαφ. Απ' την άλλη, ο Μαντσίνι δεν είχε κάποια αλλαγή σε σχέση με το παιχνίδι των ημιτελικών κόντρα στην Ισπανία. Η τακτική του προπονητή των τριών λιονταριών αποδείχθηκε πολύτιμη απ' τα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού, με την Αγγλία να παίρνει το προβάδισμα στο σκορ.

Η Αγγλία βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα μόλις στο 2ο λεπτό. Η προσπάθεια των τριών λιονταριών ξεκίνησε απ' τα αριστερά, με το Σο, ο οποίος έδωσε κεντρικά στον Κέιν. Εκείνος άνοιξε δεξιά για τον Τρίπιερ που έφτασε έξω απ' την περιοχή και έκανε τη σέντρα στο δεύτερο δοκάρι. Ο Σο είχε προλάβει να ανέβει και ανενόχλητος πλάσαρε για το 1-0. Μάλιστα, το γκολ του Σο στο 1:57 είναι το γρηγορότερο σε τελικό, ξεπερνώντας εκείνο του Τσους Περέδα για την Ισπανία στον τελικό του 1964 (5:15)

Η Ιταλία έμεινε για πρώτη φορά πίσω στο σκορ στο τουρνουά και κλήθηκε να αντιδράσει. Οι ατζούρι πήραν την κατοχή της μπάλας, με την Αγγλία να κάνει αυτό που ξέρει πολύ καλά στο τουρνουά, να αμύνεται. Οι Ιταλοί είχαν μεν την μπάλα στα πόδια τους, όμως απειλούσαν δύσκολα. Απ' την άλλη, η Αγγλία με το χαμηλό τέμπο πήγαινε το παιχνίδι στα μέτρα της.

Οι Ιταλοί την κατοχή, διαχείριση απ' τους Άγγλους

Η Ιταλία κυκλοφορούσε την μπάλα, όμως δημιουργούσε με δυσκολία ευκαιρίες. Η ομάδα του Σάουθγκεϊτ κρατούσε τους ατζούρι μακριά απ' την περιοχή τους, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα να μην γίνονται απειλητικοί. Οι Άγγλοι είχαν τρομερή ανασταλτική λειτουργία καλύπτοντας όλους τους χώρους στα μετόπισθεν, ενώ προσπαθούσαν να τρέξουν στην κόντρα, όταν χρειαζόταν.

Η σημαντικότερη στιγμή της Ιταλίας κατεγράφη στο 35ο λεπτό του παιχνιδιού. Ο Κίεζα έκανε μία εξαιρετική ενέργεια, έφτασε μέχρι έξω απ' τη μεγάλη περιοχή, έπιασε ένα σουτ με το αριστερό και η μπάλα πέρασε λίγο δίπλα απ' το κάθετο δοκάρι του Τζόρνταν Πίκφορντ, ο οποίος είχε ένα ήσυχο πρώτο μέρος. Οι Άγγλοι επέστρεψαν στα αποδυτήρια με το προβάδισμα, έχοντας οδηγήσει το παιχνίδι στα δικά τους μέτρα και τους Ιταλούς να είναι μπλοκαρισμένοι.

Πίεση των Ιταλών απ' το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους

Το δεύτερο μέρος της αναμέτρησης ξεκίνησε όπως τελείωσε το πρώτο. Η Ιταλία είχε την κατοχή και η Αγγλία συνέχιζε το πρέσινγκ και φρόντιζε να κλείνει τους χώρους προσπαθώντας να αποτρέψει τους ατζούρι να δημιουργήσουν, ωστόσο οι ατζούρι ήταν αρκετά πιεστικοί. Στο 51' ο Ινσίνιε εκτέλεσε φάουλ εκτός περιοχής, με την μπάλα να περνάει πάνω απ' την εστία του Πίκφορντ.

Η ομάδα του Μαντσίνι φρόντιζε να πατά πιο συχνά στην περιοχή των Άγγλων, οι οποίοι είχαν οπισθοχωρήσει. Ο Κίεζα έφτασε με την μπάλα έξω απ' τη μικρή περιοχή, έδωσε στον Ινσίνιε που βρήκε χώρο να σουτάρει με τον Πίκφορντ να αποκρούει. Στο 62ο λεπτό οι Ιταλοί ενέτειναν την πίεση τους με τον Κίεζα να χάνει μεγάλη ευκαιρία και τον Άγγλο γκολκίπερ να αποκρούει σωτήρια.

Τα τρία λιοντάρια πέρα από μία τελική του Μαγκουάιρ στο 62ο λεπτό, "ενόχλησαν" ξανά την εστία του Ντοναρούμα με μία κεφαλιά του Τζον Στόουνς στο 64ο λεπτό, το οποίο απέκρουσε ο Ιταλός τερματοφύλακας. Από την άλλη οι Ιταλοί μετά την είσοδο των Μπεράρντι και Κριστάντε ήταν πιο γρήγοροι και πιο επικίνδυνοι.

Ο Μπονούτσι απάντησε στο γκολ του Σο

Η Ιταλία πίεζε ολοένα και περισσότερο, έτσι αποζημιώθηκε. Έπειτα από κόρνερ απ' τα δεξιά, ο Κριστάντε έκανε την κεφαλιά προς τα πίσω στο πρώτο δοκάρι, ο Βεράτι έπιασε νέα κεφαλιά, ο Πίκφορντ απέκρουσε με την μπάλα να χτυπάει στο δοκάρι, ο Κιελίνι δεν κατάφερε να την σπρώξει στα δίχτυα, με τον Μπονούτσι να είναι εκείνος που έγραψε το 1-1 και έγινε ο γηραιότερος σκόρερ σε τελικό Euro.

Η ομάδα του Μαντσίνι είχε τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα και πίεζαν για να ανατρέψουν το αποτέλεσμα. Ο Μπονούτσι έβγαλε μία φανταστική βαθιά μπαλιά, ο Μπεράρντι έτρεξε στην πλάτη της άμυνας, πρόλαβε τον Πίκφορντ, όμως το βολέ του έφυγε άουτ στο 73ο λεπτό.

Στο 80ο λεπτό και ενώ η Ιταλία πίεζε ο Φεντερίκο Κίεζα, έπειτα από ένα κακό πάτημά του, αποχώρησε τραυματίας. Απ' το σημείο αυτό του παιχνιδιού ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε, με τις δύο ομάδες να μην θέλουν να ρισκάρουν. Έτσι, ο τελικός του Γουέμπλεϊ οδηγήθηκε στην παράταση.

Δεν άλλαξε το 1-1 στην παράταση

Η πρώτη καλή στιγμή της παράτασης σημειώθηκε στο 96ο λεπτό με τον Κέιν να βγάζει προωθημένη στον Στέρλινγκ, όμως ο Κιελίνι ήταν εκεί για να διώξει σε κόρνερ με τάκλιν. Ένα λεπτό αργότερα τα τρία λιοντάρια απείλησαν εκ νέου με ένα σουτ του Φίλιπς, με την μπάλα να περνάει άουτ.

Οι Άγγλοι πατούσαν λίγο καλύτερα στο πρώτο μέρος της παράτασης, ο Έμερσον απέφυγε έναν αντίπαλο από αριστερά, έκανε τη σέντρα, ο Πίκφορντ απέκρουσε, ενώ στη συνέχεια ένα σουτ στο 103' κατέληξε άουτ.

Στο 107ο λεπτό της παράτασης είχε η Ιταλία κατέγραψε τελική με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπερναρντέσκι, με τον Πίκφορντ να χρειάζεται δύο προσπάθειες για να μπλοκάρει. Όσο κυλούσαν τα λεπτά, η Αγγλία έπαιρνε μέτρα στον αγωνιστικό χώρο και πίεζε, μήπως και βρει κάποιο γκολ και πριν απ' το τέλος της παράτασης. Ωστόσο, έως και το φινάλε δεν άλλαξε κάτι, με αποτέλεσμα το παιχνίδι να οδηγηθεί στα πέναλτι.