Δύο κεφαλιές και ένα VAR για το πρώτο «Χ» του Euro

Προηγήθηκε η Ελβετία, όμως είχαν απάντηση οι Ουαλοί

Ουαλία και Ελβετία έμειναν στο 1-1 στην πρεμιέρα του για το Euro 2020. Η ομάδα του Ρομπ Πέιτζ βρέθηκε να χάνει από την Ελβετία με τέρμα του Εμπολό, ενώ έχασε και πολλές ευκαιρίες, όμως ο Μουρ με το κεφάλι έφερε το παιχνίδι στα ίσα.

Ο ΑΓΩΝΑΣ

Α ημίχρονο

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την Ουαλία να μπαίνει πιο δυνατά. Στα πρώτα 4 λεπτά οι Ουαλοί είχαν επισκεφθεί δυο φορές την περιοχή της Ελβετίας με μπαλιές (μια από δεξιά και μια από αριστερά) χωρίς όμως να καταφέρουν κάτι. Μετά τα πρώτα 6-7 λεπτά οι Ελβετοί ανέβασαν ρυθμό και κέρδισαν μέτρα.

Στο 13’ όμως η Ουαλία ήταν αυτή που έχασε τεράστια ευκαιρία. Ο Μουρ έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Ζόμερ εκτινάχθηκε και έδιωξε με υπερένταση. Η απάντηση της Ελβετίας ήρθε στο 20’, όταν μετά από κόρνερ, ο Σαρ (αμυντικός της ομάδας) προσπάθησε με τακουνάκι να νικήσει τον Γουόρντ, ο οποίος έδιωξε με τα πόδια.

Ο χρόνος περνούσε και οι Ελβετοί πατούσαν καλύτερα στο γήπεδο, με τους Ουαλούς να μην μπορούν να κρατήσουν μπάλα και τα δυο τους άκρα να έχουν μπλοκαριστεί καλά.

Στο 26’ το 40’ και το 44’ ο Σεφέροβιτς απείλησε με δυνατά σουτ, χωρίς όμως να βρει εστία, ενώ ενδιάμεσα των φάσεων και συγκεκριμένα στο 35’ ήρθε μια προβολή του Ακάνζι μετά από κόρνερ η οποία σταμάτησε σε σώματα αμυντικών.

Β’ ημίχρονο

Με το καλημέρα του δευτέρου ημιχρόνου η Ελβετία έδειξε τις προθέσεις της. Στο 48’ ο Εμπολό με ωραία κίνηση απέφυγε δυο ποδοσφαιριστές της Ουαλίας, πλάσαρε τον Γουόρντ ο οποίος όμως έδιωξε σε κόρνερ. Απ’ το κόρνερ όμως ήρθε και το πρώτο τέρμα της αναμέτρηση. Ο Εμπολό πήδηξε πιο ψηλά από όλους, έπιασε την κεφαλιά και αυτή τη φορά νίκησε τον Γουόρντ για να γράψει το 0-1.

Η Ουαλία ήταν αναγκασμένη να βγει μπροστά και αυτό προσπάθησε να πράξει. Απ’ την άλλη οι Ελβετοί με την σειρά τους προσπάθησαν να προσέξουν και λίγο πιο πολύ στα μετόπισθεν. Είναι χαρακτηριστικό πως στο 66’ πέρασε εκτός ο Σακίρι και πήρε τη θέση του ο Ζακάρια, ένας παίκτης με περισσότερα αμυντικά χαρίσματα.

Στο τέλος όμως η οπισθοχώρηση των Ελβετών έφερε το ανέβασμα των Ουαλών με αποτέλεσμα στο 73’ και με κεφαλιά του Μούρ μετά από κόρνερ να έρθει η ισοφάριση.

Στο 85’ ο Γκαμπράνοβιτς σημείωσε τέρμα για να κάνει το 2-1 για τους Ελβετούς, όμως στο τέλος έμεινε ο πανηγυρισμός μιας και ήταν σε θέση οφσάιντ με το VAR να ενημερώνει τον διαιτητή για το λάθος. Τρία λεπτά αργότερα ο Εμπολό κέρδισε την κεφαλιά μετά από κόρνερ όμως ο Γουόρντ έδιωξε με υπερένταση.

Κάπως έτσι ολοκληρώθηκε το παιχνίδι με το 1-1 να είναι το τελικό σκορ.

ΕΝΔΕΚΑΔΕΣ

Ουαλία  (Ρόμπερτ Πέιτζ): Γουάρντ, Ντέιβις, Ρόντον, Άλεν, Ράμσεϊ (91' Αμπάντου), Μπέιλ, Μούρ, Ρόμπερτς, Μόρελ, Τζέιμς (75' Μπρούκς), Μέφαμ

Ελβετία (Βλάντιμιρ Πέτκοβιτς): Ζόμερ, Ελβέντι, Σαρ, Ακάνζι, Εμπαμπού, Φρέουλερ, Τσάκα, Ροντρίγκεζ, Σακίρι (66' Ζακάρια), Εμπολό, Σεφέροβιτς (83΄Γκαμπράνοβιτς)

Σκόρερς: Μούρ (73') / Εμπολό (49')

Κίτρινες Κάρτες: Μούρ / Σάρ, Εμπαμπού

Κόκκινες Κάρτες: - / -