O Στέρλινγκ... ξόρκισε κατάρες και η Αγγλία έκανε ποδαρικό! (vid)

Πρεμιέρα με το δεξί για τα «τρία λιοντάρια» που επικράτησαν με 1-0 της «Χρβάτσκα»!

Επιβεβαιώνοντας τον ρόλο του φαβορί, αλλά χωρίς και να… θέλξει με την απόδοσή της, η Αγγλία νίκησε Κροατία (1-0) και άγχος στο Γουέμπλει» χάρη στο γκολ του Ραχίμ Στέρλινγκ, αρχίζοντας με τον καλύτερο δυνατό τρόπο βαθμολογικά την πορεία της στο φετινό Euro.

Η ομάδα του Σάουθγκεϊτ είχε ένα εκπληκτικό πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο σημάδεψε και το δοκάρι (6’) με τον Φόντεν, αλλά στη συνέχεια η μεσαία γραμμή της Κροατίας φρόντισε να κατευνάσει τη φούρια των γηπεδούχων.

Παρ’ όλα αυτά, χάρη στην εξαιρετική ασίστ του MVP της Αγγλίας, Φίλιπς, ο Στέρλινγκ κατάφερε στο 57’ να σημειώσει το γκολ της νίκης, χαρίζοντας το «τρίποντο» στα «τρία λιοντάρια» στην πρεμιέρα τους στο φετινό Euro.

Στο μυαλό των κόουτς

Εκπλήξεις είχε ο Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ στις επιλογές του, καθώς στο 4-2-3-1 που επέλεξε είχε ως αριστερό μπακ τον δεξιοπόδαρο Τρίπιερ, αφήνοντας στον πάγκο τον Σο και εκτός αποστολής τον Τσίλγουελ, ενώ πίσω από τον Κέιν δεν υπήρχε ούτε Γκρίλις, ούτε Ράσφορντ, αλλά οι Μάουντ, Φόντεν και Στέρλινγκ. Από την άλλη πλευρά, η Κροατία του Ντάλιτς έμεινε… πιστή στο 4-3-3 που αμυντικά θα μπορούσε να μεταφραστεί σε 4-5-1, με τους Κράμαριτς, Πέρισιτς και Ρέμπιτς να αποτελούν την τριάδα μεσοεπιθετικής γραμμής και τους Μπρόζοβιτς, Κόβατσιτς και Μόντριτς να είναι η προφανής τριάδα στη μεσαία γραμμή.

Καταιγιστική ήταν η Αγγλία στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, δείχνοντας σαφέστατη διάθεση να πάρει από την αρχή τα ηνία στο σκορ, έχοντας δοκάρι στο 6’ με τον Φόντεν και μία εξαιρετική στιγμή στο 9’, με το σουτ του Φίλιπς να το εξουδετερώνει ο Λιβάκοβιτς.

Το υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου ήταν μια… ωδή στην τριάδα της μεσαίας γραμμής των Κροατών, καθώς Μπρόζοβιτς, Κόβατσιτς και φυσικά ο Μόντριτς κατάφεραν να ελέγξουν τον ρυθμό του αγώνα, ουσιαστικά αφόπλισαν τη φλύαρη και πολλές φορές αμήχανη Αγγλία, κρατώντας με πολύ μεγάλη άνεση το μηδέν μέχρι την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους.

Στο ίδιο τέμπο κύλησαν και τα πρώτα λεπτά του δευτέρου ημιχρόνου και ήταν εμφανές ότι για να αλλάξει κάτι, θα έπρεπε να υπάρξει μια στιγμή έμπνευσης από έναν ποδοσφαιριστή, ώστε να σπάσει η μονοτονία. Τελικά, αυτή σημειώθηκε στο 57’, όταν ο καλύτερος παίκτης της Αγγλίας, ο Φίλιπς, με εξαιρετική κάθετη βρήκε τον Στέρλινγκ, που πλάσαρε, αλλά το τάκλιν του Βρσάλικο και ο Λιβάκοβιτς, έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα.

Αυτό ήταν το πρώτο του γκολ σε μεγάλη διοργάνωση, έγινε ο πρώτος που σκοράρει σε Euro για την Αγγλία από αυτούς με τους οποίους βρίσκεται μαζί στην αποστολή του τουρνουά, ενώ, ήταν και το 13ο γκολ στις 17 πιο πρόσφατες εμφανίσεις του με το εθνόσημο στο στήθος! Τέσσερα λεπτά αργότερα, ο Κέιν έχασε την ευκαιρία για να «σκοτώσει» το ματς, καθώς αστόχησε από πλεονεκτική θέση.

Οι Κροάτες συνέχισαν να μην προβληματίζουν ιδιαίτερα την Αγγλία και μάλιστα, αν ο Κέιν ήταν λιγάκι πιο γρήγορος και έβρισκε καλύτερα την μπάλα παρά την πίεση που του άσκησε το αντίπαλο μαρκάρισμα αμέσως μετά το γκολ, θα είχε κάνει δυο τα τέρματα των «τριών λιονταριών» στο 61' από γύρισμα του Μάουντ στο δεύτερο δοκάρι. Η Κροατία απείλησε με ένα κάκιστο σουτ του Ρέμπιτς στο 65' και με τον Στέρλινγκ να χάνει νέα μεγάλη ευκαιρία στο 74' με την μπάλα στρωμένη, έγινε το πρώτο βήμα για την Αγγλία! Για πρώτη φορά στην ιστορία της σε Euro πανηγύρισε σε πρεμιέρα και έκανε το θετικό ξεκίνημα σε μια διοργάνωση στην οποία όλοι περιμένουν να φτάσει μέχρι το τέλος...

Οι δύο ομάδες έχουν συναντηθεί μόλις άλλη μια φορά σε Euro. Ήταν το 2004, όταν στη φάση των ομίλων η Αγγλία είχε επικρατήσει 4-2. Πάντως στο Μουντιάλ του 2018 ήταν η «Χρβάτσκα» αυτή που έκοψε το δρόμο των «λιονταριών» προς τον τελικό νικώντας με 2-1 στα ημιτελικά, με γκολ του Ιβάν Πέρισιτς στην παράταση. Οι πιο πρόσφατες αναμετρήσεις τους (πριν από τη σημερινή) ήταν το 2018 για το Nations League, με 0-0 στην Ριέκα και νίκη 2-1 της Αγγλίας στο Λονδίνο. Συνολικά σε δέκα ματς οι Άγγλοι έχουν έξι πλέον νίκες και οι Κροάτες τρεις.

Για το άλλο ματς του ομίλου, Σκωτία και Τσεχία θα τεθούν αντιμέτωπες τη Δευτέρα (14/6) στις 16:00 στο «Χάμπντεν Παρκ» της Γλασκώβης.

Η ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ!

Αγγλία (Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ): Πίκφορντ, Γουόκερ, Τρίπιερ, Στόουνς, Μινγκς, Φίλιπς, Ράις, Μάουντ, Στέρλινγκ (90' + 2 Κάλβερτ-Λιούιν), Φόντεν (72' Ράσφορντ), Κέιν (83' Μπέλινγκχαμ).

Κροατία (Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Γκβάρντιολ, Βερσάλικο, Τσαλέτα Τσαρ, Βίντα, Μπρόζοβιτς (77' Βλάσιτς), Μόντριτς, Κόβατσιτς (85' Πάσαλιτς), Πέρισιτς, Ρέμπιτς (79' Πέτκοβιτς), Κράμαριτς (77' Μπρέκαλο).

Σκόρερ: 57' Στέρλινγκ.

Κίτρινες: 64' Φόντεν / 42' Τσαλέτα Τσαρ, 48' Κόβατσιτς, 66' Μπρόζοβιτς.