Ένα ημίχρονο… τρεις βαθμοί… για τους Βέλγους!

Οι «κόκκινοι διάβολοι», χωρίς να ιδρώσουν ιδιαίτερα, κέρδισαν τη Ρωσία με 3-0

Κωνσταντίνος Νικολάου

nikolaouk@sppmedia.com

Με το δεξί ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο Euro 2020, το Βέλγιο, το οποίο σε παιχνίδι που έγινε στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του δευτέρου ομίλου, κέρδισε τη Ρωσία με 3-0. Το σκορ άνοιξε ο Λουκάκου (11’), ο Μενιέ (32’) έκανε το 2-0, ενώ ο Λουκάκου (89') και πάλι, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα.

Οι Βέλγοι χρειάστηκε να ιδρώσουν μόνο στο πρώτο ημίχρονο, όταν και ήταν πολύ ανώτεροι από τον αντίπαλο τους, ενώ στην επανάληψη έριξαν ταχύτητα, έχοντας όμως τον έλεγχο του αγώνα.

Τους τρεις βαθμούς έφτασε το Βέλγιο, όσους έχει και η Φινλανδία που νωρίτερα σήμερα κέρδισε τη Δανία με 1-0. Χωρίς βαθμό μετά το τέλος της πρώτης αγωνιστικής Ρωσία και Δανία.

Α’ Ημίχρονο

Οι Ρώσοι ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι, αλλά μετά το γκολ του Λουκάκου στο 11’ ήταν λες και… αποχώρησαν από το παιχνίδι, αφού το γήπεδο κατηφόρισε προς την εστία του Σούνιν και οι τυπικά φιλοξενούμενοι ήταν ανήμποροι να αντιδράσουν.

Από τη πλευρά τους οι Βέλγοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 11’ με ένα υποδειγματικό τελείωμα του Λουκάκου εντός περιοχής. Ο Βέλγος επιθετικός φάνηκε να είναι πιο μπροστά, όμως η μπάλα έφτασε στα πόδια του από... τσαφ του Σεμένοφ, με την φάση να τσεκάρεται στο VAR και το γκολ να μετράει κανονικά.

Στο 14’ οι Ρώσοι κατέγραψαν τη πρώτη τους τελική στο στόχο με κεφαλιά του Φερνάντες, όμως ο Κουρτουά μπλόκαρε.

Τέσσερα λεπτά αργότερα, οι «κόκκινοι διάβολοι» έχασαν σπουδαία ευκαιρία, αφού ο Ντεντόνκερ σούταρε από το ύψος του πέναλτι και έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια. Στο 22’ οι Βέλγοι έχασαν νέα μεγάλη ευκαιρία, καθώς στο Σούνιν βγήκε νικητής στο τετ-α-τετ με τον Θόργκαν Αζάρ.

Οι Βέλγοι συνέχισαν να είναι ανώτεροι και στο 34’ πήραν αέρα δύο τερμάτων, με τον Μενιέ να εκμεταλλεύεται τη λανθασμένη απομάκρυνση του Σούνίν και να σκοράρει ένα εύκολο γκολ.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, η τυπικά γηπεδούχος ομάδα θα μπορούσε να σκοράρει και τρίτο γκολ, όμως ο Καρασό με σουτ εντός περιοχής έστειλε τη μπάλα πάνω από τα δοκάρια.

Το 2-0 ήταν το σκορ του πρώτου μέρους.

Β’ Ημίχρονο

Βελτιωμένη εμφανίστηκε στο δεύτερο μέρος η Ρωσία, που κράτησε περισσότερο μπάλα και προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι, όμως το Βέλγιο συνέχισε να έχει τον έλεγχο του αγώνα.

Όσον αφορά το θέαμα του δευτέρου μέρους, αυτό ήταν πολύ κακό αφού σημείωθηκε μόλις μια τελική στον στόχο… το δεύτερο γκολ του Λουκάκου! Ο Μενιέ έδωσε υπέροχα στον φορ της Ίντερ, ο οποίος τρύπωσε στην αντίπαλη άμυνα και με άψογο πλασέ νίκησε τον Σούνιν.

Οι ενδεκάδες:

Βέλγιο: Κουρτουά, Αλντερβέιρελντ, Μπογιάτα, Βερτόχεν (76' Βέρμαλαεν), Καστάνιε (26' Μενίε), Ντεντόνκερ, Τίλεμανς, Θ. Αζάρ, Μέρτενς (72' Αζάρ), Λουκάκου, Καρασό (76' Πρατ).

Ρωσία: Σούνιν, Φερνάντες, Σεμένοβ, Τζίκια, Ζιρκόφ (43' Καραβάεφ), Οζντόεφ, Μπαρίνοφ (46' Ντιβέεφ), Ζομπνίν (63' Μούχιν), Γκολόβιν, Κουζιάεφ (30' Τσερίσεφ, 63' Μίραντσουκ), Τζούμπα.

Σκόρερ: 11' και 88' Λουκάκου, 34' Μενιέ / -

Κίτρινες: - / -

Κόκκινες: - / -

Διαιτητής: Αντόνιο Ματέου Λαόθ.