Απόδραση από το Ταλίν με υπογραφή Γκιντογκάν!

Η Γερμανία κέρδισε με 3-0 μέσα στην Εσθονία, παρότι αγωνίστηκε με δέκα παίκτες για 76 λεπτά

Οι Γερμανοί τα βρήκαν σκούρα για ένα ημίχρονο μέσα στην Εσθονία, αλλά με τον Ιλκάι Γκιντογκάν να δίνει λύσεις στην επίθεση, κέρδισε με 3-0  κι έπιασε και πάλι την Ολλανδία στην 1η θέση του ομίλου.

Η Γερμανία μπήκε νωθρά στο ματς και μάλιστα στο 14ο λεπτό έμεινε και με δέκα παίκτες. Ο Ζίλε έκανε το γύρισμα στον Τσαν, που έχασε το κοντρόλ και αναγκάστηκε να ανατρέψει τον Λίβακ λίγο έξω από την περιοχή, βλέποντας έτσι την απ’ ευθείας κόκκινη κάρτα (γρηγορότερη αποβολή στην ιστορία των «πάντσερ»»). Στο 18’ ο Μετς από κοντά έπιασε το σουτ αλλά δε βρήκε τέρμα, ενώ στο 26’ ο Λέπμετς έσωσε μετά από μακριό σουτ του Βάλντσμιντ.

Στο 31’ ο Νόιερ μπλόκαρε μετά από γυριστό του Βασίλιεβ, ενώ στο 40’ η φοβερή εκτέλεση φάουλ του Ρόις, σταμάτησε στο δοκάρι της Εσθονίας.

Τα «πάντσερ» μπήκαν δυνατά στην επανάληψη και μέσα σε 5 λεπτά καθάρισαν το ματς. Αρχικά στο 52’ ο Γκιντογκάν έκανε το μακρινό σουτ με την μπάλα να κοντράρει και στον Ρόις και να καταλήγει στα δίχτυα του Λέπμετς για το 0-1, ενώ στο 57’ σε φάση καρμπόν, ο μέσος της Σίτι έκανε το σουτ, η μπάλα άλλαξε πορεία στον Μετς κι έτσι ήρθε το 0-2.

Μάλιστα στο 71’ ο Γκιντογκάν έβγαλε όμορφη μπαλιά, ο Βέρνερ έκανε τις προσποιήσεις στην περιοχή και πλάσαρε για το 0-3, ενώ στο 73’ ο Λέπμετς είπε όχι σε σουτ του Μπραντ. Στο 80’ το νέο σουτ του Μπραντ έφυγε έξω και στο 85’ ο Λέπμετς σταμάτησε το σουτ του Βέρνερ.

ΕΣΘΟΝΙΑ: Λέπμετς, Καμς, Πικ, Λίβακ (78’ Ογιάμα), Αντόνοβ, Σάπινεν (56’ Ζενιόβ), Βασίλιεβ (62’ Κάιτ), Ταμ, Μετς, Αϊνσαλού, Μπαράνοβ

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Νόιερ, Κίμιχ, Ζίλε, Βάλντσμιντ (66’ Βέρνερ), Κλόστερμαν, Χάλστενμπεργκ, Χάβερτς, Μπραντ (86’ Αμίρι), Ρόις (77’ Σερντάρ), Τσαν, Γκιντογκάν

Πηγή: aek365.gr

EURO 2020: Τελευταία Ενημέρωση