Αγγλία: Στο Euro με εφτάρα! (vid)

Διέσυρε το Μαυροβούνιο και τσέκαρε εισιτήριο για την τελική φάση

Η Αγγλία διέλυσε το Μαυροβούνιο με 7-0 και πέρασε και μαθηματικά στα τελικά του Euro 2020.

Στο 6ο λεπτό ο Μιγιάτοβιτς έσωσε μετά από σουτ του Κέιν αλλά στο 11’ o Τσίλγουελ από αριστερά άνοιξε στον Τσάμπερλεϊν που με δεξί διαγώνιο σουτ έκανε το 1-0. Στο 17’ ο Μιγιάτοβιτς έσωσε μετά από σουτ του Ράσφορντ και στο 18’ ο Τσίλγουελ εκτέλεσε το φάουλ από αριστερά με τον Κέιν να γράφει το 2-0 με κεφαλιά. Και στο 24’ ο Τσίλγουελ εκτέλεσε το κόρνερ και ο Κέιν με νέα κεφαλιά ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 3-0.

Στο 26’ ο Πίκφορντ έσωσε εντυπωσιακά μετά από κεφαλιά του Σίμιτς και στο 30’ ο Τσάμπερλεϊν σέντραρε από δεξιά, ο Μαγκουάιρ πήρε την κοντινή κεφαλιά με τον Μιγιάτοβιτς να σώζει και τον Ράσφορντ να παίρνει το ριμπάουντ και να πλασάρει για το 4-0. Τα «λιοντάρια» δεν πάτησαν φρένο και στο 37’ ο Άρνολντ σέντραρε από δεξιά και ο Κέιν κατέβασε την μπάλα στη μικρή περιοχή, γύρισε και πλάσαρε για το 5-0.

Στο 55’ ακυρώθηκε γκολ του Μάουντ για οφσάιντ, ενώ στο 66’ μετά από φάση διαρκείας, ο Σόφρανατς πέτυχε αυτογκόλ για το 6-0. Το τελικό 7-0 έκανε ο Άμπραχαμ με κοντινό πλασέ στο 84ο λεπτό μετά από γύρισμα του Σάντσο από αριστερά.

ΑΓΓΛΙΑ: Πίκφορντ, Άρνολντ, Τσίλγουελ, Μαγκουάιρ, Στόουνς, Μάουντ (70’ Γκόμες), Τσάμπερλεϊν (56’ Μάντισον), Γουίνκς, Σάντσο, Κέιν (56’ Άμπραχαμ), Ράσφορντ

ΜΑΥΡΟΒΟΥΝΙΟ: Μιγιάτοβιτς, Ραντούνοβιτς (46’ Ρασπόποβιτς), Βούκσεβιτς, Βέσοβιτς, Λεγκατόρ, Χότσκο, Μπετσιράι, Γιόβοβιτς (65’ Γιάνκοβιτς), Χακσαμπάνοβιτς (74’ Μπόλιεβιτς), Σόφρανατς, Σίμιτς.

Tσέκαρε το εισιτήριο και η Τσεχία

Στα τελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος προκρίθηκε και η Τσεχία σε ένα απίστευτο ματς όπου κατάφερε να φέρει... τούμπα το Κόσοβο (2-1) και να του κόψει τις ελπίδες που είχε για πρόκριση!