Εφτάψυχη Ακτή Ελεφαντοστού άντεξε με δέκα παίκτες και καθάρισε το Μάλι στην παράταση!

Παίζοντας με δέκα παίκτες από το 43', η Ακτή Ελεφαντοστού άντεξε την πίεση του Μάλι, έστειλε το ματς στην παράταση στο 90', προτού τελικώς πάρει την πρόκριση στους «4» με γκολ στο 120'+2'!

Την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής πανηγύρισε το βράδυ του Σαββάτου η Ακτή Ελεφαντοστού, η οποία μετά από ένα παιχνίδι γεμάτο ένταση, νεύρα και δυνατές συγκινήσεις, λύγισε στις καθυστερήσεις της παράτασης το Μάλι με σκορ 2-1!

Μετά την ανατροπή επί της Σενεγάλης στη φάση των «16», οι «ελέφαντες» πέτυχαν μία ακόμα επική ανατροπή στη διοργάνωση, αφού είχαν βρεθεί πίσω στο σκορ στο 71', προτού ισοφαρίσουν και στείλουν το ματς στο έξτρα μισάωρο στο 90'! Και όλα αυτά, ενώ έπαιζαν με δέκα παίκτες από το 43'!

Πλέον, η Ακτή Ελεφαντοστού καλείται να ξεπεράσει και το εμπόδιο της Λαϊκής Δημοκρατίας του Κονγκό στον δρόμο προς τον τελικό!
Αρκετά ισορροπημένο και με αρκετή μάλιστα ένταση ήταν το πρώτο ημίχρονο, με τον διαιτητή ούτε λίγο... ούτε πολύ να βγάζει έξι φορές την κίτιρνη από το τσεπάκι του! Σε ένα πρώτο μέρος όπου δεν είχε πολλές στιγμές, το Μάλι σπατάλησε μοναδική ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 16ο λεπτό, με τον Φοφανά να βγάζει το πέναλτι του Αντάμα Τραορέ! Και ενώ η Ακτή Ελεφαντοστού είδε την τύχη να της χαμογελά σε αυτή τη φάση, στη συνέχεια αντίκρισε την άλλη... πλευρά του νομίσματος, αφού στο 43' έμεινε με δέκα παίκτες μετά την αποβολή Κοσουνού.

Στο δεύτερο ημίχρονο, το Μάλι αύξησε την ένταση και την πίεσή του, φτάνοντας τελικώς στο γκολ και το 1-0 χάρη στο τέρμα του Νενέ στο 71'. Παρά το γεγονός πως έπαιζε με παίκτη παραπάνω και είχε τον έλεγχο της μπάλας και του ρυθμού, το Μάλι δεν μπόρεσε να κρατήσει τη νίκη, αφού οι «ελέφαντες» στη μοναδική καλή φάση τους στο 2ο μέρος ισοφάρισαν σε 1-1 στο 90' με τον Αντιγκρά!

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, εκεί όπου οι τυπικά γηπεδούχοι έψαχναν αγωνιωδώς το γκολ της πρόκρισης. Ωστόσο, η Ακτή Ελεφαντοστού ήταν εκείνη που απείλησε ουσιαστικά με το δοκάρι του Αλέ στο 96', προτού πάρει μια σπουδαία νίκη στο 2ο λεπτό των καθυστερήσεων της παράτασης με τέρμα του Ντιακιτέ!

Στο φινάλε μάλιστα, ο σκόρερ, αλλά και ο Τραορέ του Μάλι αποβλήθηκαν μετά από ένταση και σύρραξη.