Με τη… δεύτερη η Κολωνία και βλέπει πρόκριση!

Η Κολωνία επικράτησε 1-0 στην έδρα της Σλοβάτσκο και βλέπει πρόκριση

Ξεκαθαρίζει το… τοπίο στον 4ο όμιλο του Europa Conference League! Σε ένα παιχνίδι που ξεκίνησε χθες με μιάμιση ώρα καθυστέρηση, διεκόπη στο 8ο λεπτό λόγω ομίχλης και συνεχίστηκε σήμερα, η Κολωνία επικράτησε 1-0 της Σλοβάτσκο εκτός έδρας και φουλάρει για πρόκριση στην επόμενη φάση!

Έχασε ένα πέναλτι, αλλά έβαλε το δεύτερο η γερμανική ομάδα και πήρε σπουδαίο τρίποντο στην Τσεχία, κρατώντας πλέον την τύχη στα χέρια της αφού της φτάνει μια νίκη στην τελευταία αγωνιστική απέναντι στη Νις. Την ίδια ώρα, οι γηπεδούχοι έμειναν εκτός συνέχειας και μαθηματικά πλέον…

Στα του ματς, η πρώτη φάση είχε έρθει… χθες για τους Γερμανούς με τον Ντίετς στο 5’, με τον αγώνα να συνεχίζει σήμερα από το 9ο λεπτό και έπειτα. Καλός ρυθμός υπήρχε, αλλά οι φάσεις ήταν λιγοστές με τους γηπεδούχους να αγγίζουν το προβάδισμα λίγο πριν το φινάλε του ημιχρόνου (42’) με την κεφαλιά του Ντόσκι να σταματά στο δοκάρι.

Ιδανικά θα μπορούσε να έχει εκκινήσει το δεύτερο μέρος για την Κολωνία, αλλά ο Κάιντς δεν κατάφερε να σκοράρει με πέναλτι στο 51’ και το ματς είχε μείνει σε απόλυτη ισορροπία. Οι δύο ομάδες έβγαζαν διάθεση για ποδόσφαιρο, οι φάσεις έρχονταν εκατέρωθεν και τελικά οι Γερμανοί βρήκαν… δεύτερη ευκαιρία. Νέο πέναλτι, αυτή τη φορά στο 80’, με τον Ντούντα να αναλαμβάνει την εκτέλεση και να νικά (82’) τον Ενγκουγιέν για το 1-0. Ένα σκορ που παρέμεινε ως το φινάλε, παρά την πίεση της Σλοβάτσκο για την ισοφάριση που δεν έβγαλε αποτέλεσμα.

Πηγή: sportfm.gr