Κόνφερενς Λιγκ: Φοβερή Φιορεντίνα, καθάρισε τη Σίβασπορ!

Η Φιορεντίνα δεν μάσησε από το προβάδισμα της Σίβασπορ, έκανε ανατροπή και επικράτησε με 4-1

Εμφατική πρόκριση για τη Φιορεντίνα! Οι «βιόλα» δεν μάσησαν από το προβάδισμα, κόντρα στη ροή του αγώνα, της Σίβασπορ και έκαναν τρομερό come-back για να επικρατήσουν με 4-1 και να ντουμπλάρουν τις νίκες τους και να φύγουν για τα προημιτελικά.

Βασικός αλλά και μοιραίος ο Γούτας αφού σκόραρε απίθανο αυτογκόλ και έγραψε το 3-1 για τους Ιταλούς, ξεκίνησε το ματς αλλά αποχώρησε με τραυματισμό στον αστράγαλο ο Χαρίσης μόλις στο 15ο λεπτό!

Στα αγωνιστικά, ο Ερντογάν με ενα φανταστικό γκολ άνοιξε το σκορ στο 35ο λεπτό κάνοντας το 1-0, ωστόσο η Φιορεντίνα είχε άμεση απάντηση αφού ο Καμπράλ στο 45’ έκανε το 1-1. Ο Μιλένκοβιτς στο 62’ έκανε το 2-1 για την ομάδα του Ιταλιάνο, ενώ ο Δημήτρης Γούτας στο 78ο λεπτό έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του, κάνοντας το 3-1. Η ιταλική ομάδα δεν σταμάτησε εκεί και στο 89ο λεπτό ο Καστροβίλι έβαλε το κερασάκι στην τούρτα διαμορφώνοντας το τελικό 4-1!

Κάπως έτσι ο ιταλικός σύλλογος πήρε μια σημαντική πρόκριση στους «8» του Europa Conference League!

Η Λεχ Πόζναν επικράτησε 3-0 της Τζουγκάρντεν, παίρνοντας φόρα στο δεύτερο μέρος του αγώνα και με συνολικό σκορ 5-0 πέρασε στην επόμενη φάση του Europa Conference League. Η σουηδική ομάδα έμεινε στο 44’ με 10 παίκτες, αφού ο Ντάνιελσον αντίκρισε απευθείας κόκκινη, δυσκολεύοντας το έργο της Τζουγκάρντεν στο δεύτερο ημίχρονο.

Η πολωνική ομάδα στην συνέχεια δυσκολευόταν και δεν μπορούσε ιδιαίτερα να εκμεταλλευτεί το αριθμητικό πλεονέκτημα, με τους γηπεδούχους να έχουν κλειστεί καλά. Ωστόσο στο 77ο λεπτό της αναμέτρησης, ο Μαρτσβίντσκι έκανε το 1-0 μετά από γύρισμα του Ρεμπόσο. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλαν στις καθυστερήσεις ο Κβεκβεσκίρι (90+1’) και ο Σκόρας (90+2’) διαμορφώνοντας το τελικό 3-0!
Κάπως έτσι η Λεχ Πόζναν προκρίθηκε στα προημιτελικά της διοργάνωσης, ενώ αντίθετα το ταξίδι της Τζουγκάρντεν στο Conference League τελείωσε απόψε.