«Καθάρισε» από απόψε η Φιορεντίνα

Πήρε μικρό προβάδισμα η Τράμπζονσπορ

Με τέσσερις αναμετρήσεις επέστρεψε στην δράση το φετινό Conference League!

Σημαντικότατο προβάδισμα πρόκρισης στη φάση των «16» πήρε από απόψε η Φιορεντίνα, η οποία έφυγε με εμφατική νίκη 4-0 από την Πορτογαλία και την έδρα της Μπράγκα, με τους Γιόβιτς και Καμπράλ να σκοράρουν από δύο γκολ για τους «βιόλα».

Ανώτεροι από το ξεκίνημα της αναμέτρησης οι Ιταλοί, μπήκαν στη θέση του οδηγού στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου, μετά από σέντρα του Μπιράγκι και άπιαστη κεφαλιά του Γιόβιτς. Στο 55' ο Τόρμενα αποβλήθηκε με απευθείας κόκκινη κάρτα για τους γηπεδούχους, ενώ στο 60' ο Σέρβος φορ χτύπησε ξανά, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα με προβολή, μετά από ασίστ «πάρε-βάλε» του Σαπονάρα. Το τελικό 0-4 διαμόρφωσε με δύο δικά του γκολ ο Καμπράλ, στέλνοντας την μπάλα στα δίχτυα στο 79' και το 90', δίνοντας παράλληλα τεράστιο προβάδισμα πρόκρισης στη Φιορεντίνα.

Με προβάδισμα, αλλά μικρότερο, θα πάει στη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας και η Τράμπζονσπορ, η οποία επικράτησε 1-0 εντός έδρας της Βασιλείας. Υπό συγκινησιακά φορτισμένο κλίμα λόγω των φονικών σεισμών που έπληξαν την Τουρκία, και με τους Μπακασέτα, Σιώπη να αγωνίζονται βασικοί, οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι, ωστόσο χρειάστηκε να περιμένουν μέχρι το 65ο λεπτό για να ανοίξουν το σκορ. Ο Στρίγκερ Λάρσεν βρέθηκε στο σωστό σημείο μετά από ασταθή επέμβαση του γκολκίπερ και έκανε το 1-0, το οποίο έμεινε μέχρι τέλους, αφού το γκολ του Γκόμεζ στο 77', ακυρώθηκε από το VAR ως οφσάιντ.

Με το ίδιο σκορ (1-0) επικράτησε και η Καραμπάγκ της βέλγικης Γάνδης, στο Αζαρμπαϊτζάν. Ο Σεϊντάγεφ δεν κατάφερε να νικήσει τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων με πέναλτι που εκτέλεσε στο 55', ωστόσο ο Λεάντρο Αντράδε χάρισε τη νίκη στην ομάδα του, πετυχαίνοντας το νικητήριο γκολ στο 78'.

Τέλος, ισόπαλη χωρίς τέρματα ολοκληρώθηκε η αναμέτρηση της Μπόντο/Γκλιμτ με τη Λεχ Πόζναν, έτσι τα πάντα θα κριθούν στη ρεβάνς της Πολωνίας.

Conference League: Τελευταία Ενημέρωση