Κατατρόμαξε από την απίθανη Λεχ Πόζναν αλλά πέρασε η Φιορεντίνα!

Οι «βιόλα» ηττήθηκαν 3-2 εντός έδρας αλλά πέρασαν στα ημιτελικά του Κόνφερενς Λιγκ με συνολικό σκορ 6-4

Πήγε... κι ήρθε η Φιορεντίνα! Οι «βιόλα» υποτίμησαν τη Λεχ Πόζναν έχοντας νικήσει 4-1 στην Πολωνία και παραλίγο να το πληρώσουν, καθώς ηττήθηκαν 3-2 εντός έδρας και τελικά πέρασαν στα ημιτελικά του Europa Conference League με συνολικό σκορ 6-4.

Ένα λάθος της άμυνας επέτρεψε στον Σόουζα να ανοίξει το σκορ στο 9ο λεπτό, με το σκορ να κολλάει για μπόλικη ώρα στο 1-0 υπέρ της Λεχ.

Εντέλει, μετά το 60’ το ματς άναψε για τα καλά! Πρώτα ο Βέλντε έκανε το 2-0 με εύστοχο χτύπημα πέναλτι στο 65’ και τέσσερα λεπτά αργότερα ο Σόμπιχ ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 3-0, ήτοι σκορ που έφερνε παράταση!

Παρά το απίστευτο σοκ, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να βρουν το γκολ της λύτρωσης με πανέμορφο πλασέ του Σοτίλ στο 78’ και εν συνεχεία ο Καστροβίλι διαμόρφωσε το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις.

Η ομάδα του Βιτσέντσο Ιταλιάνο πήρε έτσι με πολύ άγχος το εισιτήριο για τους «4», όπου θα αντιμετωπίσει Νις ή Βασιλεία.