Η Άλκμααρ άλωσε το «Ολίμπικο»

Ο Παυλίδης σκόραρε κι ο Χατζηδιάκος έκοβε... στη Ρώμη!

Προβάδισμα πρόκρισης για την Άλκμααρ! Η παρέα των Χατζηδιάκου, Παυλίδη δεν μάσησε από το γρήγορο προβάδισμα της Λάτσιο με τον Πέδρο, απάντησε με τον Έλληνα στράικερ και βρήκε το γκολ της ανατροπής με τον Κέρκεζ για να επικρατήσει 2-1 στο «Ολίμπικο».

Κάπως έτσι, οι Ολλανδοί πήραν το πάνω χέρι στην υπόθεση πρόκριση και ψάχνουν δύο αποτελέσματα στη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας στο «AFAS Stadion», με την ομάδα του Μαουρίτσιο Σάρι να πληρώνει την απουσία του Ιμόμπιλε και να ψάχνει νίκη-ανατροπή για να περάσει στα προημιτελικά του Europa Conference League.

Προβάδισμα από νωρίς στον αγώνα πήρε η Λάτσιο και συγκεκριμένα στο 18ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Τζακάνι έκανε ένα φοβερό γύρισμα και ο Πέδρο με άψογο πλασέ στην κίνηση έγραψε το 1-0 για τους γηπεδούχους.

Ωστόσο η Άλκμααρ αντέδρασε και στο 45ο λεπτό ο Παυλίδης έφερε το ματς στα ίσα παγώνοντας το «Ολίμπικο». Ο Έλληνας επιθετικός βρέθηκε στο σωστό μέρος τη σωστή στιγμή μετά το γύρισμα του Κάρλσον νίκησε τον Μαξιμιάνο τσιμπώντας υπέροχα την μπάλα με το εξωτερικό του δεξιού του ποδιού, ισοφαρίζοντας σε 1-1 για την Άλκμααρ.

Ο Σεργκέι Μιλίνκοβιτς-Σάβιτς παραλίγο να δώσει εκ νέου προβάδισμα στον ιταλικό σύλλογο, ωστόσο η βολίδα που έκανε σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι και οι δυο ομάδες πήγαν ισόπαλες στα αποδυτήρια.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν αρκετά ισορροπημένο, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν την ολική ανατροπή στο 62ο λεπτό, με τον Κέρκεζ να γράφει το 2-1. Η ολλανδική ομάδα άντεξε στην πίεση μέχρι το τελευταίο σφύριγμα και πήρε προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς για το Europa Conference League.