Έφερε «τούμπα» την Άλκμααρ η Γουέστ Χαμ και φουλάρει για τελικό! (vid)

Τα «σφυριά» κέρδισαν 2-1 με ανατροπή

Πολύ σκληρή για τα… δόντια της Άλκμααρ αποδείχθηκε η Γουέστ Χαμ!

Τα «σφυριά» είδαν την ομάδα των -βασικών- Παυλίδη και Χατζηδιάκου να ανοίγουν το σκορ στο Λονδίνο λίγο πριν τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου, στο δεύτερο, ωστόσο, κατέθεσαν ψυχή και με δύο γκολ μέσα σε 9' επικράτησαν 2-1 και πήραν προβάδισμα πρόκρισης για τον τελικό του Conference! Φυσικά, τίποτα δεν έχει τελειώσει, με την ολλανδική ομάδα να δείχνει, επίσης, πολύ σκληρό καρύδι και αναμένεται μεγάλη μάχη στη ρεβάνς της επόμενης εβδομάδας.

Η Γουέστ Χαμ, θέλοντας να επιβεβαιώσει πως είναι το φαβορί από το εν λόγω ζευγάρι, μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι, παίρνοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων από τα πρώτα λεπτά. Δημιούργησε, δε, την πρώτη της καλή ευκαιρία με την κεφαλιά του Μπόουεν, τη στιγμή, που η Άλκμααρ έπαιζε με ξεκάθαρο αμυντικό προσανατολισμό, έχοντας όλους τους παίκτες της -πλην Παυλίδη- στο ύψος της μεγάλης περιοχής.

Στο 13', τα «σφυριά» είχαν την πρώτη μεγάλη τους ευκαιρία, με τον Μπενραχμά να κάνει το φαλτσαριστό σουτ με το δεξί από το ύψος της μεγάλης περιοχής και τον Ράιαν να διώχνει σε κόρνερ με τρομερή επέμβαση. Στο 41', ωστόσο και ενώ οι γηπεδούχοι πίεζαν για ένα γκολ πριν «βγει» το ημίχρονο, ο Ρέιντερς εξαπέλυσε ένα δυνατό σουτ εκτός περιοχής, με τον Αρεολά να μην έχει καλή αντίδραση και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα.

Το δεύτερο ημίχρονο είχε συναρπαστική εξέλιξη. Η Γουέστ Χαμ βγήκε αγριεμένη στον αγωνιστικό χώρο, αλλά έφτασε στην ισοφάριση μόλις στο 67' και μάλιστα με πέναλτι. Ο Ράιαν προσπάθησε να απομακρύνει την μπάλα, αλλά βρήκε με μπουνιά τον Μπόουεν, που πήδηξε για να πάρει την κεφαλιά, με τον διαιτητή να καταλογίζει την εσχάτη των ποινών. Ο Μπενραχμά δεν αστόχησε, ισοφαρίζοντας σε 1-1.

Εννέα λεπτά αργότερα, και καθώς η Άλκμααρ δεν πατούσε καλά, η ομάδα του Ντέιβιντ Μόγιες έφτασε στην ολική ανατροπή! Στο 76', συγκεκριμένα, μετά από φάση διαρκείας, ο Αντόνιο «έγραψε» το 2-1 με προβολή μέσα από τη μικρή περιοχή, για να αποκτήσει έτσι η αγγλική ομάδα (αήττητη φέτος στη διοργάνωση, με 12 νίκες σε 13 παιχνίδια) προβάδισμα πρόκρισης ενόψει της ρεβάνς.