Ήρωας Παυλίδης, έστειλε την Άλκμααρ στη… ρώσικη ρουλέτα και στους «4» του Κόνφερενς!

Η ολλανδική ομάδα πήγε στα πέναλτι μετά το 2-0 επί της Άντερλεχτ και προκρίθηκε με 4-1

Έστω ένα ημίχρονο ήταν αρκετό για τον Βαγγέλη Παυλίδη! Ο Ελλαδίτης φορ πέτυχε δύο γκολ από νωρίς και επέτρεψε στην Άλκμααρ να ισοφαρίσει την ήττα, 2-0, από την Άντερλεχτ και να πάρει τελικά την πρόκριση στα ημιτελικά του Europa Conference League με 4-1 στα πέναλτι.

Το ματς ξεκίνησε ονειρικά για τους γηπεδούχους, καθώς μόλις στο 5ο λεπτό ο Παυλίδης άνοιξε το σκορ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.

Στο 13’, ο Ελλαδίτης επιθετικός βρέθηκε εκεί που έπρεπε για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα μετά την πάσα πάρε-βάλε του Όντγκααρντ και να ισοφαρίσει το σκορ του πρώτου αγώνα!

Οι Βέλγοι κατόρθωσαν σταδιακά να συνέλθουν και να εξισορροπήσουν την κατάσταση, με τους Ολλανδούς να χάνουν τον Παυλίδη στο ημίχρονο ελέω τραυματισμού και μαζί την αποτελεσματικότητά τους.

Το 2-0... κόλλησε για το υπόλοιπο της κανονικής διάρκειας, με τον Φαν Μπρεντερόντε να έχει μεγάλη ευκαιρία στο 83’ αλλά να μην αποτρέπει την παράταση.

Στο 112’ το γκολ του Όντγκαρντ ακυρώθηκε για οφσάιντ, με την πρόκριση να κρίνεται, εντέλει, στα πέναλτι.

Εκεί, οι Βέλγοι δεν κατάφεραν να στείλουν την μπάλα στα δίχτυα με την πρώτη και την τρίτη τους προσπάθεια, με τους γηπεδούχους αντιθέτως να είναι απόλυτα εύστοχοι και να παίρνουν το εισιτήριο για την τετράδα με σκορ 4-1!