Αποκλείστηκε από τη Βασιλεία με μοιραίο Μπακασέτα η Τράμπζονσπορ!

Ο Ελλαδίτης έχασε πέναλτι, με τη Βασιλεία να ανατρέπει το εις βάρος της σκορ του πρώτου παιχνιδιού (2-0)

Όνειρο ήταν και πάει για την Τράμπζονσπορ! Η ομάδα των Μπακασέτα-Σιώπη δεν κατάφερε να υπερασπιστεί το σκορ του πρώτου παιχνιδιού κόντρα στη Βασιλεία και γνώρισε την ήττα (2-0) και τον αποκλεισμό (2-1 σ.σ.)

Μοιραίος για την τουρκική ομάδα ο 29χρονος μεσοεπιθετικός, ο οποίος αστόχησε σε πέναλτι στο 27ο λεπτό, καθώς γλίστρησε λίγο πριν εκτελέσει, με την ομάδα της Τραπεζούντας να αποχαιρετά το Europa Conference League από τα playoffs της διοργάνωσης.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 13ο λεπτό της αναμέτρησης. Ο Αμντουνί έφυγε στην πλάτη της άμυνας της Τραμπζονσπόρ και με ψύχραιμο πλασέ νίκησε τον Τσακίρ, για το 1-0! Με αυτό το σκορ πήγαν οι δύο ομάδες στην ανάπαυλα, μιας και ο Μπακασέτας ήταν άτυχος από την άσπρη βούλα.

Στο 50', η ομάδα της Τραπεζούντας κέρδισε πέναλτι για ανατροπή του Μάξι Γκόμεθ από τον τερματοφύλακα της Βασιλείας, ωστόσο μετά από εξέταση VAR, ακυρώθηκε, καθώς ο Ισπανός επιθετικός ήταν αυτός που πάτησε τον Χιτζ.

Σαν να μην έφτανε αυτό, οι Ελβετοί έκαναν το 2-0 στο 76'. Μετά από σουτ του Λόπες, ο Ζεκίρι πήρε το ριμπάουντ και νίκησε από κοντά τον Τσακίρ για το 2-0! Οι φιλοξενούμενοι σκόραραν στο 90'+2' με τον Μποζόκ, αλλά το γκολ ακυρώθηκε για οφσάιντ, με το 2-0 να είναι το τελικό αποτέλεσμα.

Πηγή: sportfm.gr