Ζωντανή στη μάχη της πρόκρισης η Λεβερκούζεν (vid)

Οι «ασπιρίνες» κέρδισαν τη Λοκομοτίβ με 2-0 μέσα στη Μόσχα

Τεράστιο διπλό με 2-0 πέτυχε η Λεβερκούζεν μέσα στην έδρα της Λοκομοτίβ και κλείδωσε και μαθηματικά την 3η θέση, ενώ παράλληλα διατήρησε ελπίδες για την πρόκριση.

Στο 7ο λεπτό ο Αλ.Μίραντσουκ κινήθηκε στην πλάτη της άμυνας της Λεβερκούζεν και σκόραρε αλλά το γκολ ακυρώθηκε σωστά για οφσάιντ, ενώ στο 10’ ο Κριχόβιακ έκανε το σουτ έξω από την περιοχή και ο Χραντέτσκι έσωσε δύσκολα με διπλή προσπάθεια. Και στο 11’ μετά από εκτέλεση κόρνερ, η μπάλα έμεινε ζωντανή στην περιοχή της Λοκομοτίβ, ο Έντερ έδιωξε πάνω στον Ζεμαλέτντινοβ και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Γκιλιέρμε για το 0-1.

Στο 15’ ο Ντεμιρμπάι εκτέλεσε όμορφα το φάουλ λίγα μέτρα έξω από την περιοχή αλλά ο Γκιλιέρμε έπεσε κι έδιωξε σε κόρνερ, ενώ στο 25’ ο Αν.Μίραντσουκ εκμεταλλεύτηκε το λάθος του Βέντελ και βρέθηκε μόνος με τον Χραντέτσκι, έκανε το πλασέ αλλά ο Φινλανδός πραγματοποίησε απίθανη επέμβαση. Και στο 45+2’ ο Μπέιλι έκανε όμορφη ενέργεια από αριστερά και γύρισε την μπάλα στον Ντιαμπί που έκανε το σουτ και ο Γκιλιέρμε έσωσε.

Οι «ασπιρίνες» μπήκαν δυνατά και στην επανάληψη και στο 54ο λεπτό, ο Αρανγκίς σήκωσε όμορφα για τον Σβεν Μπέντερ που με φοβερό σουτ στην κίνηση από αριστερά, έκανε το 0-2.

Στο 74’ ο Έντερ έκανε το γύρισμα από αριστερά αλλά ο Χραντέτσκι μπλόκαρε όπως έκανε και ο Γκιλιέρμε στο 81’ σε κεφαλιά του Ρέτσου.

Στο 85ο λεπτό ο Μπαρίνοβ έκανε το γύρισμα από αριστερά αλλά ο Σμολόβ δεν πρόλαβε για εκατοστά την μπάλα

ΛΟΚΟΜΟΤΙΒ: Γκιλιέρμε, Τσόρλουκα, Χέβεντες, Μπαρίνοβ, Κριχόβιακ, Αν.Μίραντσουκ, Ιγκνάτιεβ, Ζεμαλέτντινοβ (66’ Κουλίκοβ), Έντερ (77’ Σμολόβ), Ρίμπους, Αλ.Μίραντσουκ

ΛΕΒΕΡΚΟΥΖΕΝ: Χραντέτσκι, Ρέτσος, Σ.Μπέντερ, Τα, Βέντερ, Ντεμιρμπάι (90' Λ.Μπέντερ), Μπελαράμπι (77’ Αλάριο), Ντιαμπί, Μπέιλι (46’ Μπαουμγκάρτλινγκερ), Φόλαντ, Αρανγίς