Ξέσπασε στο τέλος η Μπάγερν! (vid)

14 συνεχόμενες νίκες στη διοργάνωση οι Βαυαροί

Απλά κερδίζει παντού και πάντα η Μπάγερν. Οι Βαυαροί δυσκολεύτηκαν αρκετά στην έδρα της Ζάλτσμπουργκ για 80 λεπτά, ωστόσο κέρδισαν με 6-2, έκαναν το 3Χ3 και μετρούν 14 διαδοχικές νίκες στο θεσμό.

Στο 4ο μόλις λεπτό, το σουτ του Κοϊτά κόντραρε και η μπάλα στρώθηκε αριστερά στον Μπερίσα, που με διαγώνιο σουτ έκανε το 1-0. Στο 8’ το φάουλ του Γιουνούζοβιτς πέρασε λίγο έξω και στο 11’ ο Ραμάλιο πρόλαβε στη γραμμή κι έδιωξε μετά από πλασέ του Γκνάμπρι ενώ στο 12’ ο ρέφερι έδωσε αρχικά πέναλτι στην Μπάγερν αλλά το πήρε πίσω σωστά μετά από εξέταση του VAR.
Στο 16’ ακυρώθηκε σωστά γκολ του Γκνάμπρι και στο 17’ ο Νόιερ είπε όχι εντυπωσιακά, σε κεφαλιά του Ραμάλιο ενώ στο 21’ ο Μίλερ κέρδισε πέναλτι από τον Μουεπού και ο Λεβαντόφσκι εκτέλεσε εύστοχα για το 1-1.

Στο 28’ ο Ραμάλιο έβαλε νέα σωτήρια κόντρα σε σουτ του Κομάν και στο 37’ ο Λεβαντόφσκι αστόχησε από κοντά ενώ στο 44’ ο Λεβαντόφσκι άνοιξε δεξιά στον Μίλερ, εκείνος έκανε το γύρισμα και ο Κρίστενσεν πέτυχε αυτογκόλ για το 1-2 .

Στο 46ο λεπτό ο Μουεπού βρέθηκε απέναντι στον Νόιερ κι έκανε το πλασέ αλλά ο Γερμανός έβγαλε σε κόρνερ, ενώ στο 57’ ο Στάνκοβιτς είπε όχι σε σουτ του Γκνάμπρι και στο 59’ το συρτό σουτ του Κίμιχ από το πέναλτι, έφυγε λίγο έξω.

Στο 62’ οι Βαυαροί έβγαλαν ιδανική αντεπίθεση και ο Τολισό άνοιξε δεξιά στον Γκνάμπρι του έκανε το διαγώνιο σουτ και είδε τον Στάνκοβιτς να του λέει όχι.

Στο 63’ ο Νόιερ έδωσε μετά από σουτ του Σζομποσζλάι και στο 64’ ο Κομάν έχασε απίθανη ευκαιρία από κοντά. Έτσι στο 66’ ο Ραμάλιο έκλεψε από τον Λεβαντόφσκι, πέρασε κάθετα στον Οκουγκάβα κι εκείνος πλάσαρε από κοντά για το 3-0 στην πρώτη του επαφή με την μπάλα στο ματς.

Στο 69ο λεπτό μάλιστα, ο Νόιερ είπε όχι και σε προσπάθεια του Ούλμερ όπως έκανε και ένα λεπτό μετά σε σουτ του Οκουγκάβα και στο 73’ οι Αυστριακοί έφυγαν στην κόντρα, ο Οκαφόρ σούταρε από αριστερά και ο Νόιερ ήταν και πάλι εκεί για να σώσει.

Και μάλιστα στο 79’ μετά από κόρνερ του Κίμιχ ο Μπόατενγκ έκανε το 2-3 με κεφαλιά ενώ στο 81’ ο Στάνκοβιτς έσωσε μετά από σουτ του Μίλερ.

Όμως στο 83’ ο Κίμιχ έκλεψε στο κέντρο, έδωσε στον Σανέ κι εκείνος με απίθανο πλασέ από το ύψος της περιοχής έκανε το 2-4.

Μάλιστα στο 83’ ο Κίμιχ έκλεψε στο κέντρο, έδωσε στον Σανέ κι εκείνος με απίθανο πλασέ από το ύψος της περιοχής έκανε το 2-4 και στο 90+2’ ο Ερναντές με σουτ από αριστερά στην περιοχή, διαμόρφωσε το τελικό 2-6.

ΖΑΛΤΣΜΠΟΥΡΓΚ: Στάνκοβιτς, Βέμπερ, Ούλμερ, Ραμάλιο, Κρίστενσεν, Γιουνούζοβιτς (65’ Οκουγκάβα), Καμαρά, Κοϊτά (65’ Οκαφόρ), Μπερίσα (76’ Ονγκουενέ), Σζομποσζλάι, Μουεπού

ΜΠΑΓΕΡΝ: Νόιερ, Παβάρ (74’ Σαρ), Αλάμπα, Ερναντές, Μπόατενγκ, Τολισό (75’ Χάβι Μαρτίνεθ), Κίμιχ, Μίλερ (90+1’ Μουσιάλα), Κομάν (75’ Σανέ), Γκνάμπρι (90+1’ Ντόουγκλας Κόστα), Λεβαντόφσκι

Πηγή: aek365.org