Χέρι-χέρι στους «16» Τσέλσι και Σεβίλλη (vid)

Κρίθηκε από πολύ νωρίς ο όμιλος

Την πρόκρισή τους στους «16» του Τσάμπιονς Λιγκ πανηγυρίζουν από την 4η αγωνιστική του 5ου ομίλου Τσέλσι και Σεβίλλη. Αμφότερες νίκησαν με πανομοιότυπο τρόπο (σ.σ. γκολ στις καθυστερήσεις) στις έδρας των Ρεν και Κρασνοντάρ αντίστοιχα και έφτασαν τους δέκα βαθμούς, αφήνοντας στον έναν τις αντιπάλους τους.

Πλέον, στις δύο επόμενες αγωνιστικές, θα ξεκαθαρίσει η πρωτιά του ομίλου και το εισιτήριο για τους «32» του Γιουρόπα Λιγκ μέσω της 3ης θέσης.

Ρεν-Τσέλσι 1-2

Μόλις στο 5ο λεπτό η Τσέλσι έφτασε πολύ κοντά στο 1-0, όμως ο Βέρνερ πλάσαρε ψηλά άουτ από το ύψος της μικρής περιοχής! Το παιχνίδι είχε καλό ρυθμό με τους φιλοξενούμενους να έχουν την πρωτοβουλία, που καρποφόρησε στο 22ο λεπτό, όταν σε κατάσταση αντεπίθεσης, ο Μάουντ βρήκε με καταπληκτική κάθετη μπαλιά τον Χάντσον-Οντόι, ο οποίος δεν αστόχησε στο τετ α τετ γισα το 0-1. Οι «μπλε», άγγιξαν το 0-2 έξι λεπτά αργότερα, όταν ο Γκομίς είπε «όχι» στο πλασέ του Μάουντ από πολύ κοντά.

Στο 42’ η Ρεν έφτασε κοντά στην ισοφάριση, καθώς μετά από πίεση που άσκησε η κεφαλιά του Ντα Σίλβα, αποκρούστηκε εξ’ επαφής από τον Μεντί. Η δεύτερη μεγάλη ευκαιρία των Γάλλων πριν την ανάπαυλα, χάθηκε με απευθείας φάουλ του Μπουριζό, με την μπάλα να κοντράρει στο τοίχος και να περνάει για… λίγο κόρνερ.

Χωρίς ιδιαίτερο ρυθμό το δεύτερο ημίχρονο, με την Τσέλσι να έχει δώσει χώρο και την Ρεν να προσπαθεί για την ισοφάριση. Πιο κοντά από ποτέ, έφτασε στο 73’, όταν ο Μεντί απέκρουσε σκαστή κεφαλιά από τον Ενζονζί. Η πίεσης της Ρεν απέδωσε καρπούς στο 85’, όταν από εκτέλεση κόρνερ ο Γκιρασί έκανε το 1-1.

Όμως η τελευταία λέξη στο ματς ήταν της Τσέλσι, η οποία στο 91’ σε μία αντεπίθεση, έχασε αρχικά ευκαιρία με τον Βέρνερ, όμως μετά την ασταθή απόκρουση της άμυνας της Ρεν, ο Ζιρού πήρε το… ριμπάουντ και διαμόρφωσε το τελικό 1-2.

Κρασνοντάρ-Σεβίλλη 1-2

Στο 4ο λεπτό η Σεβίλλη αιφνιδίασε τους γηπεδούχους στην πρώτη μόλις φάση που δημιούργησε. Έπειτα από γέμισμα από τα δεξιά, ο Ράκιτιτς εκμεταλλεύτηκε την απόκρουση της άμυνας των γηπεδούχων και με ευθύβολο σουτ έξω από την περιοχή, «έγραψε» το 0-1. Έχασε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσει τα τέρματά της στο 12ο λεπτό, αλλά ο Κουντέ πλάσαρε πάνω στον Γκορόντοφ.

Η Κρασνοντάρ προσπαθούσε να απειλήσει με γρήγορη κυκλοφορία στην μεσαία γραμμή, όμως δεν μπορούσε να δημιουργήσει κινδύνους μπροστά στην εστία των ανδαλουσιανών. Έτσι, οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-1.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πολύ δυναμικά στο δεύτερο μέρος, άρχισαν να βρίσκουν ευκαιρίες και είχαν δοκάρι στο 49’ με τον Καμπελά. Επτά λεπτά αργότερα και έπειτα από εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας, ο Όλσον έβγαλε μόνο του στα δεξιά τον Βάντερσον, ο οποίος εκτέλεσε μέσα από την περιοχή και ισοφάρισε σε 1-1.

Η Κρασνοντάρ συνέχισε να πιέζει ανεπιτυχώς για το γκολ νίκης, αφήνοντας χώρους στους φιλοξενούμενους. Αυτοί, παραλίγο σε μία από τις αντεπιθέσεις τους να προηγηθούν ξανά, όμως στο 82’ ο Γκορόντοφ απέκρουσε κεφαλιά του Οκάμπος.

Η Σεβίλλη επέμεινε για το γκολ της νίκης και το πέτυχε στο 95ο λεπτό, όταν σε μία γρήγορη επίθεσή της, ο Ελ Χανταντί από δεξιά, πέτυχε ένα παλικαρίσιο γκολ με διαγώνιο σουτ.