Χέρι-χέρι στους «16» Λειψία και Λιόν(vid)

Από τις ισοπαλίες που τις λες βολικές

Λιόν και Λειψία ήρθαν ισόπαλες με 2-2 στην Γαλλία, εξασφαλίζοντας «παρέα» την πρόκριση στους «16» του Champions League, την ώρα που η Μπενφίκα θα συνεχίσει στο Europa League (3-0 την Ζενίτ).

Λιόν-Λειψία 2-2

Πριν καλά καλά συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης, ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων Λόπες, ανέτρεψε τον Πούλσεν εντός περιοχής . Ο διαιτητής αφού συμβουλεύτηκε το VAR καταλόγισε την παράβαση, με τον Έμιλ Φόρσμπεργκ να την μετουσιώνει σε γκολ. Μάλιστα στο 33ο λεπτό, ο Τίμο Βέρνερ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του και πάλι με πέναλτι, «κλείνοντας» με τον καλύτερο τρόπο το πρώτο ημίχρονο.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους οι Γάλλοι «μπήκαν» και πάλι στη διεκδίκηση της νίκης αλλά και της πρόκρισης, με το γκολ του Αουάρ στο 50’. Στη συνέχεια οι Γερμανοί έχασαν ένα «τσουβάλι» ευκαιρίες, κάτι που τελικά πλήρωσαν με τον Ντεπάι να κάνει το 2-2 στο 82’, δίνοντας στη Λιόν μια επική πρόκριση στους «16» του Champions League.

Μπενφίκα-Ζενίτ 3-0

Μετά από ένα ημίχρονο με ελάχιστες φάσεις από κάθε πλευρά, οι γηπεδούχοι «έλυσαν» τον γόρδιο δεσμό χάρη στο τέρμα του Τσέρβι (47’), ενώ λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 58’, ο Πίτσι με εύστοχο πέναλτι διαμόρφωσε το 2-0.

Οι Ρώσοι έδειχναν ανήμποροι να αντιδράσουν, εναποθέτοντας πλέον όλες του τις ελπίδες στην Λειψία η οποία δεν της έκανε το χατίρι. Η κατρακύλα της Ζενίτ δεν έλεγε να σταματήσει, αφού Αζμούν με αυτογκόλ έδωσε προβάδισμα τριών τερμάτων «κλειδώνοντας» την πρόκριση στους ομίλους του Europa League.