Ξέρανε τη Γαλατά η Μπριζ! (vid)

Αγκαλιά με την τρίτη θέση οι Βέλγοι

Με γκολ στις καθυστερήσεις, η Μπριζ πήρε ισοπαλία 1-1στην έδρα της Γαλατασαράι και απέκτησε σημαντικό προβάδισμα για την 3η θέση. Προκρίθηκε ήδη η Ρεάλ με αυτό το αποτέλεσμα.

Στο 2ο λεπτό, ο Μπαϊράμ εκτέλεσε από μακριά το φάουλ με τον Μινιολέ να σώζει και στη συνέχεια ο Μπουγιούκ αστόχησε με ψαλιδάκι και στο 11’ ο Μπαϊράμ γέμισε για τον Μπουγιούκ, που κατέβασε και γύρισε όμορφα για να κάνει το 1-0 με σουτ από το ύψος ρου πέναλτι.

Στο 17’ ο Μουσλέρα έσωσε μετά από σουτ του Μποναβέντουρ από δεξιά, ενώ στο 24’ το σουτ του Ντιατά πέρασε ψηλά έξω. Στο 37’ ο Οπεντά έκανε το πλασέ από την περιοχή, αλλά ο Μουσλέρα πετάχτηκε κι έδιωξε εντυπωσιακά και από το κόρνερ ο Βάνακεν πήρε την κεφαλιά με τον Ουρουγουανό να μπλοκάρει.

Στο 48’ ο Μουσλέρα σταμάτησε ξανά τον Μποναβέντουρ, ενώ στο 52’ το φάουλ του Μπαϊράμ πέρασε μόλις έξω και στο 58’ ο Βάνακεν εκτέλεσε το φάουλ αλλά ο Μουσλέρα μπλόκαρε.

Στο 70ο λεπτό ο Μπαϊράμ έκανε όμορφη κούρσα και σέντρα από αριστερά αλλά ο Μπουγιούκ δεν μπόρεσε να σκοράρει με κοντινή προβολή και στο 79’ το σουτ του Σκράιβερς πέρασε μόλις έξω. Στο 80ο λεπτό ο Οκερέκε βρέθηκε μόνος με τον Μουσλέρα αλλά το πλασέ του έξυσε το δοκάρι των Τούρκων, αλλά στο 90+2’ ο Ντιατά με φοβερό πλασέ έξω από την περιοχή έκανε το 1-1.

Στους πανηγυρισμούς οι Μπριζ έμεινε με 9 παίκτες καθώς ο σκόρερ και ο Μάτα αντίκρισαν από μία κίτρινη κι ενώ είχαν κι άλλη.

ΓΑΛΑΤΑΣΑΡΑΪ: Μουσλέρα, Σερί, Ντονκ, Λεμινά, Ναγκατόμο, Μαρκιάο, Μαριάνο Φερέιρα, Μπελχαντά (87’ Μορ), Μπαϊράμ (80’ Ινάν), Μπουγιούκ, Φεγκουλί

ΜΠΡΙΖ: Μινολέ, Μπαλάντα, Ντιατά, Ντέλι, Βάνακεν, Ρίτσα, Ριτς (46’ Ντε Κέτελερ), Μποναβέντουρ (58’ Σκράιβερς), Μέχελε, Μάτα, Οπεντά (77’ Οκερέκε)