Ξενέρωσε την Μπενφίκα με τρομερό come-back η Ίντερ

Και τώρα… τελικοί για πρωτιά και Europa!

Την… χάλασε στην Μπενφίκα η Ίντερ! Οι Πορτογάλοι βρίσκονταν μπροστά στο φάσμα της πρώτης τους νίκης στο φετινό Champions League, αφού προηγήθηκαν με 3-0 στο ημίχρονο κόντρα στα… δεύτερα που κατέβασε στο ματς ο Σιμόνε Ιντζάγκι. Παρόλα αυτά, οι «νερατζούρι» με αντεπίθεση διαρκείας στο δεύτερο μέρος κατάφεραν να μείνουν όρθιοι και αήττητοι στον όμιλο, παίρνοντας την ισοπαλία με το εντυπωσιακό 3-3.

Την ίδια ώρα, στο άλλο ματς του ομίλου η Σοσιεδάδ έμεινε στο 0-0 με την Ζάλτσμπουργκ και τα πάντα έμειναν ρευστά και… απαράλλακτα!

Αυτό σημαίνει πως στην τελευταία αγωνιστική στο «Τζουζέπε Μεάτσα» θα κριθεί η πρωτιά ανάμεσα σε Ίντερ και Σοσιεδάδ, με τους Βάσκους να υπερτερούν αυτή τη στιγμή στο goal average, ενώ θα κριθεί στην Αυστρία και η 3η θέση, όπου η Ζάλτσμπουργκ υποδέχεται την Μπενφίκα και ψάχνει δύο αποτελέσματα σε αντίθεση με τους Πορτογάλους που θέλουν μόνο νίκη.

Η 5η αγωνιστική:
Μπενφίκα-Ίντερ 3-3
(5’, 12’, 34’ Ζοάο Μάριο – 51’ Αρναούτοβιτς, 58’ Φρατέζι, 72’ πέν. Σάντσες)

Σοσιεδάδ-Ζάλτσμπουργκ 0-0

Η 6η αγωνιστική:
Ζάλτσμπουργκ-Μπενφίκα
Ίντερ-Σοσιεδάδ

Η βαθμολογία του 4ου ομίλου:

Ο Σιμόνε Ιντζάγκι επέλεξε να παρατάξει την Ίντερ με 10 αναπληρωματικούς, αφήνοντας στο αρχικό σχήμα μόνο τον Ατσέρμπι. Κάτι που φάνηκε μέσα στο γήπεδο, με τους «νερατζούρι» να μην έχουν χημεία και να την… πατάνε απέναντι στη «διψασμένη» Μπενφίκα που αναζητούσε το πρώτο της τρίποντο. Ο Ζοάο Μάριο, μάλιστα, έμοιαζε σαν να θέλει να πάρει εκδίκηση απέναντι στην πρώην ομάδα του, αφού μέχρι το 12ο λεπτό είχε προλάβει να πετύχει ντοπιέτα για το 2-0 των «αετών». Λίγο αργότερα δε και συγκεκριμένα στο 34’, ο Ζοάο Μάριο σκόραρε ξανά για να πετύχει χατ-τρικ και να γράψει το εμφατικό 3-0 του ημιχρόνου.

Όλα έδειχναν πως η Ίντερ θα γνώριζε μια βαριά ήττα στο «Ντα Λουζ», παρότι ήταν αδιάφορη. Ωστόσο, έβγαλε αντίδραση και έφτασε σε ένα απίθανο come-back. Πρώτα, ο Αρναούτοβιτς στο 51’ μείωσε στο σκορ και επτά λεπτά αργότερα ο Αλέξις Σάντσες έφερε τους «νερατζούρι» σε απόσταση αναπνοής. Κουαδράδο, Τιράμ και Μπαρέλα μπήκαν στο παιχνίδι στη συνέχεια, η Ίντερ ανέβασε ακόμη περισσότερο την πίεσή της και τελικά βρήκε το γκολ της ισοφάρισης στο 72’ με πέναλτι για το 3-3!

Ο Αντόνιο Σίλβα στο 86’, μάλιστα, άφησε την Μπενφίκα με παίκτη λιγότερο, με τους φιλοξενούμενους να έχουν δοκάρι στο 90’+3’ με τον Μπαρέλα και εν τέλει παρότι μέχρι το 9ο λεπτό των καθυστερήσεων κυνήγησαν την ανατροπή, συμβιβάστηκαν με τον βαθμό.