Ξεκάθαρο το σκηνικό και στο Ντόρτμουντ

Στο «Signal Iduna Park» η Ντόρτμουντ υποδέχεται τη Σεβίλλη

Στο «Signal Iduna Park» η Ντόρτμουντ υποδέχεται τη Σεβίλλη στον επαναληπτικό του 3-2 του πρώτου αγώνα που έγινε πριν από τρεις εβδομάδες στο «Ramón Sánchez Pizjuán». Ισχύει το εκτός έδρας γκολ. Εάν επαναληφθεί το σκορ του πρώτου αγώνα, τότε θα υπάρξει παράταση και στη συνέχεια η διαδικασία των πέναλτι.

1486: Borussia Dortmund - Sevilla FC 22:00 («Signal Iduna Park»)

Μπορούσια Ντόρτμουντ: Με τον καλύτερο τρόπο ξεκίνησε το Der Klassiker κόντρα στη Μπάγερν, αφού βρέθηκε να προηγείται με 2-0 στο 9', χάρη στα γκολ του Έρλινγκ Χάαλαντ (2',9'). Η συνέχεια όμως δεν ήταν εξίσου καλή για τους «βεστφαλούς», αφού οι «βαυαροί» μέχρι το ημίχρονο κατάφεραν να φέρουν το ματς στα ίσα (26', 44') και λίγο πριν το τέλος (88', 90') να πάρουν τη νίκη με 4-2. Έτσι, το επιτυχημένο σερί των τεσσάρων κερδισμένων αγώνων της ομάδας του Έντιν Τέρζιτς σταμάτησε στο Μόναχο. Καιρός για να αναλύσουν τα λάθη που έγιναν δεν υπάρχει, αφού ακολουθεί ο επαναληπτικός αγώνας των «16» του Τσάμπιονς Λιγκ κόντρα στη Σεβίλλη, όπου καλούνται να υπερασπιστούν το 3-2 του πρώτου αγώνα που έγινε στην Ανδαλουσία.

Αγωνιστικά νέα: Διαθέσιμος παρά το κτύπημα στο πόδι που είχε στον αγώνα με τη Μπάγερν είναι ο Χάαλαντ. Για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι έμεινε εκτός ο Σάντσο (μεσοεπιθετικός), ενώ εδώ και μεγάλο χρονικό διάστημα απουσιάζουν οι Βίτσελ (χαφ) και Σμέλτσερ (μπακ). Ίσως επιστρέψουν μετά από απουσία ενός παιχνιδιού οι Γκερέιρο (μπακ) και Ρέινα (μεσοεπιθετικός) με τις πιθανότητες να είναι εναντίον τους. Το θετικό είναι ότι επιστρέφει στην αποστολή μετά από απουσία τεσσάρων αγώνων ο Ακανζί (αμυντικός).

Πιθανή ενδεκάδα: Χιτς, Μορέι, Εμρέ Τσαν, Χούμελς, Σουλτς, Ντιλέινι, Μπέλιγχαμ, Νταχούντ, Ρόιζ, Αζάρ, Χάαλαντ.

Σεβίλλη: Τίποτα δεν πήγε σωστά στον επαναληπτικό αγώνα με τη Μπαρτσελόνα για το κύπελλο, αφού δέχθηκε την ήττα με 3-0 στην παράταση και η πορεία της έλαβε τέλος στα ημιτελικά. Σ' εκείνο το παιχνίδι η Σεβίλλη είχε μεγάλη ευκαιρία να βρεθεί αυτή στον μεγάλο τελικό, όμως ο Οκάμπος αστόχησε από το σημείο του πέναλτι (73'), ενώ το σκορ βρίσκόταν στο 1-0 υπέρ των «μπλαουγκράνα». Έτσι στην τελευταία φάση του αγώνα η Μπαρτσελόνα κατάφερε να βρει δεύτερο γκολ με τον Πικέ (90+4) και να στείλει το ματς στην ημίωρη παράταση. Με το ξεκίνημα της, ο Μπρέιθγουεϊντ έγραψε το τελικό 3-0 ολοκληρώνοντας την μεγάλη ανατροπή και η Μπαρτσελόνα έγινε η ομάδα που πήρε το εισιτήριο για να διεκδικήσει στον τελικό το φετινό Copa Del Rey. Το Σάββατο (6/3) ακολούθησε άλλη μια ήττα για τη Σεβίλλη, αυτή τη φορά από την Έλτσε με 2-1, σ' ένα παιχνίδι που στο 76' έμεινε πίσω στο σκορ με 2-0, για να καταφέρει να μειώσει απλά στο 90' με τον Ντε Γιόνγκ. Μέσα σ' αυτή την αγωνιστική πτώση των «ανδαλουσιάνων», έρχεται και ο δύσκολος επαναληπτικός αγώνας στο Ντόρτμουντ, όπου βρίσκονται με την πλάτη στον τοίχο αφού καλούνται να ανατρέψουν το 3-2 του πρώτου αγώνα.

Αγωνιστικά νέα: Εκτός αποστολής έμεινε ο Αλέις Βιδάλ (μπακ). Σε αντίθεση μ' αυτόν, οι Μπόνο (τερματοφύλακας) και Κουντέ (στόπερ) ταξίδεψαν κανονικά με την υπόλοιπη αποστολή. Είναι δεδομένο ότι ο δεύτερος θα βρεθεί στο αρχικό σχήμα, αφού προφυλάχθηκε στον αγώνα με την Έλτσε. Τα ίδια όμως δεν μπορούμε να πούμε με σιγουριά και για τον Μπόνο, ο οποίος αποτελεί το μεγάλο ερωτηματικό για τους πρώτους 11 του Λοπετέγκι. Εάν ο 54χρονος τεχνικός τον κρίνει έτοιμο τότε θα του δώσει γάντια βασικού, αν όχι τότε θα συνεχίσει ο Τσέχος Βάτσλικ.

Πιθανή ενδεκάδα: Μπόνο (Βάτσλικ), Νάβας, Κουντέ, Ντ. Κάρλος, Εσκουδέρο, Ράκιτιτς, Φερνάντο, Χορδάν, Σούσο, Εν Νεσίρι, Οκάμπος.

Πρώτος αγώνας: Σεβίλλη - Μπορούσια Ντόρτμουντ 2-3.

*Άσχημο το αποτέλεσμα του πρώτου αγώνα για τη Σεβίλλη, η οποία είναι αναγκασμένη να μπει επιθετικά και να ψάξει για το γρήγορο γκολ. Παράλληλα όμως θα πρέπει να προσέξει να μην δεχθεί, αφού στην αντίπαλο υπάρχει ένας Χάαλαντ, ο οποίος έρχεται από δύο γκολ στο Μόναχο και δεν δείχνει να συγχωρεί οποιαδήποτε ευκαιρία του δοθεί. Λόγω του 2-3 λοιπόν υπολογίζουμε και τον επαναληπτικό να κυμανθεί στα ίδια επίπεδα και να δούμε και απόψε αρκετά τέρματα. (Οver 2,5 γκολ στον αγώνα στο 1,58 και είναι η ψηλότερη απόδοση της αγοράς. Meridianbet).

FAST BET: Ξεμείνατε από χρόνο; Δημιουργήστε το δελτίο σας μέσω Fast Bet!

Champions League: Τελευταία Ενημέρωση