Τσάμπιονς Λιγκ: Το πανόραμα της βραδιάς

Έκλεισε η «οκτάδα»!

Ρεάλ Μαδρίτης και Νάπολι υπερασπίστηκαν το προβάδισμα που πήραν στο πρώτο ματς και κατάφεραν να αποκλείσουν Λίβερπουλ και Άιντραχτ, αντίστοιχα… ούτως ώστε να εξασφαλίσουν μια θέση στους «8» του Τσάμπιονς Λιγκ. Εκεί υπενθυμίζουμε πως περιμένουν ήδη οι Μάντσεστερ Σίτι, Ίντερ, Μίλαν, Μπάγερν Μονάχου, Μπενφίκα και Τσέλσι.

Η «βασίλισσα» μετά το εντυπωσιακό 5-2 στο Άνφιλντ κατέγραψε δεύτερη νίκη κόντρα στους «κόκκινους», με τον Καρίμ Μπενζεμά να σκοράρει στην επανάληψη και να διαμορφώνει το τελικό 1-0. Πολύ καλός ο ρυθμός στο πρώτο μέρος με τις δύο ομάδες να έχουν τις δικές τους φάσεις για γκολ, ωστόσο στο δεύτερο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κατέβασαν ταχύτητα και κατάφεραν να φτάσουν στο ζητούμενο.

Στην Ιταλία, μετά το 2-0 στη Φρανκφούρτη η ομάδα του Λουτσιάνο Σπαλέτι επικράτησε με 3-0, χάρη σε δύο γκολ του Οσιμέν κι άλλο ένα του Ζιελένσκι (πέναλτι), για να πανηγυρίσει την πρώτη της πρόκριση στα προημιτελικά της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης.

Αφού έγιναν γνωστές και οι οκτώ ομάδες που θα βρεθούν στην επόμενη φάση, την Παρασκευή (17/3) αναμένεται να κληρωθούν τα ζευγάρια των προημιτελικών, των ημιτελικών, αλλά και ο τυπικά γηπεδούχος στον τελικό της Κωνσταντινούπολης.