Το νέο ρεκόρ του Εμπαπέ στο Τσάμπιονς Λιγκ

Τι πέτυχε ο Γάλλος σταρ κόντρα στην Μπριζ

Γκαζωμένη μπήκε η Παρί Σεν Ζερμέν απέναντι στην Κλαμπ Μπριζ, αφού πριν καν συμπληρωθούν επτά λεπτά αγώνα ο Κιλιάν Εμπαπέ σκόραρε δις για το 2-0 με ωραία τελειώματα.

Προβάδισμα δύο τερμάτων πριν καν συμπληρωθούν επτά λεπτά πήρε η Παρί Σεν Ζερμέν απέναντι στην Κλαμπ Μπριζ, με τον Κιλιάν Εμπαπέ να σκοράρει στο 2’ και στο 7’ !

Ο Γάλλος έφτασε τα 47 γκολ μέσα στο 2021, με τον Λεβαντόφσκι να είναι ο μοναδικός με περισσότερα τέρματα σε αυτό το ημερολογιακό έτος (66). Παράλληλα, ο Εμπαπέ έχει και 20 ασίστ σε αυτό διάστημα.

Επίσης, έγινε ο νεότερος παίκτης που ξεπερνάει τα 30 γκολ (σσ. 31) στο Champions League σε ηλικία 22 χρόνων και 352 ημερών. Αξίζει να αναφερθεί πως αυτό είναι το δεύτερο πιο γρήγορο… ζευγάρι τερμάτων από ποδοσφαιριστή στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση (06:23), αφού ταχύτερη ήταν η «ντοπιέτα» του Ροντρίγκο τον Νοέμβριο του 2019 με τη Ρεάλ Μαδρίτης απέναντι στην Γαλατασαράι.