Το μοναδικό «Treble»

Ας θυμηθούμε όλες τις συμμετοχές των Μιλανέζων σε τελικό.

Η Ίντερ αντιμετωπίζει απόψε στις 22:00 την Μάντσεστερ Σίτι στο Ολυμπιακό Στάδιο Ατατούρκ και θα προσπαθήσει να εντάξει στην τροπαιοθήκη της ακόμη ένα Τσάμπιονς Λιγκ. Αυτή θα είναι η 6η συμμετοχή των «Νερατζούρι» σε τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης. Μέχρι στιγμής οι Ιταλοί μετρούν 3 κατακτήσεις και 2 αποτυχίες. Αν και η ομάδα του Μιλάνου είναι το αουτσάιντερ του τελικού θα κάνει τα αδύνατα δυνατά για να σηκώσει το πολυπόθητο τρόπαιο. Ας θυμηθούμε όλες τις συμμετοχές των Μιλανέζων σε τελικό.

Υποταγή της «Βασίλισσας»

Την σεζόν 1963-64 η Ίντερ στην πρώτη της παρουσία σε τελικό του τότε Κυπέλου Πρωταθλητριών υπέταξε την Ρεάλ Μαδρίτης με 3-1 στο Στάδιο Ερνστ Χάπελ, μπροστά από 71000 και πλέον φιλάθλους. Οι Ιταλοί με πρωταγωνιστή τον Ματσόλα ο οποίος σκόραρε δυο τέρματα (43ο και 76ο λεπτό) ανάγκασε την «Βασίλισσα» στην δεύτερη της ήττα σε τελικό της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης και μαζί με τις Μπενφίκα και Λίβερπουλ, παραμένουν οι μοναδικές ομάδες που κατέκτησαν το τρόπαιο εις βάρος των Μαδριλένων . Τα υπόλοιπα τέρματα πέτυχαν ο Μιλάνι (61ο λεπτό) για τους Ιταλούς και ο Φέλο (70ο λεπτό) για τους Ισπανούς. Πριν από τον τελικό η Ίντερ απόκλεισε Μονακό, Παρτιζάν και Μπορούσια Ντόρτουμουντ ενώ αντίστοιχα η Ρεάλ προκρίθηκε εις βάρος της Ντινάμο Βουκουρεστίου, Μίλαν και Ζυρίχης. Για την ιστορία ήταν η πρώτη φορά που το τρόπαιο κατέληξε για δεύτερη διαδοχική χρονιά σε διαφορετική ομάδα στην Ιταλία, μιας και την περασμένη σεζόν νικητής ήταν η Μίλαν.

Δεν θα μπορούσε να χαθεί

Την ίδια μέρα ένα χρόνο μετά η Ίντερ θα βρεθεί για πρώτη φορά στην ιστορία της σε 2 συνεχόμενους τελικούς της διοργάνωσης, αυτή τη φορά απέναντι στην Μπενφίκα του Εουσέμπιο. Το τρόπαιο αυτό δεν μπορούσε να χαθεί. Εκτός από την φοβερή ομάδα που είχαν εκείνη την περίοδο οι «Νερατζούροι», θα αγωνιζόταν στην έδρα τους το Σαν Σίρο. Οι Μιλανέζοι τελικά νίκησαν 1-0 με χρυσό σκόρερ τον Ζαΐρ, και στέφθηκαν τροπαιούχοι της περιόδου 1964-65. Επιπρόσθετα η Ίντερ την ίδια σεζόν κατάκτησε το εγχώριο πρωτάθλημα. Το επίτευγμα ιστορικά καθώς ήταν η μοναδική φορά στα ιστορικά που το τρόπαιο κατέληξε στην Ιταλία για 3η σερί χρονιά. Οι «Νερατζούροι» σε εκείνη τη διοργάνωση ξεπέρασαν τα εμπόδια της Ντινάμο Βουκουρεστίου, Ρέιντζερς και Λίβερπουλ, από την άλλη πλευρά η Μπενφίκα προκρίθηκε εις βάρος της Λα Σω-ντε-Φον, Ρεάλ Μαδρίτης, και Γκιόρι.

Δεν αντεπεξήλθε στις προσδοκίες

Οι «Νερατζούροι» θα συμμετάσχουν ξανά σε τελικό Κυπέλου Πρωταθλητριών, μόλις δύο χρόνια (1966-67) μετά από την τελευταία τους κατάκτηση. Αυτή την φορά ο αντίπαλος τους θα είναι η Σέλτικ, στο Εθνικό στάδιο της Λισαβώνας. Παρόλο που η Ίντερ ήταν το απόλυτο φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου, λόγω της τρομερής ομάδας που διέθετε, τελικά δεν αντεπεξήλθε στις προσδοκίες. Ο αγώνας ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους Μιλανέζους σκοράροντας στο 6ο λεπτό με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ματσόλα, όμως οι Σκοτσέζοι έφεραν τούμπα τον αγώνα και με τέρματα του Γκέμελ (62ο λεπτό) και Τσάλμερς (85ο λεπτό) στέφθηκαν πρωταθλητές Ευρώπης. Μάλιστα ήταν η πρώτη φορά που Βρετανική ομάδα κατέκτησε τον θεσμό. Η Ίντερ πέταξε εκτός διοργάνωσης Τορπέντο Μόσχας, Βάσας ΣΚ, Ρεάλ Μαδρίτης και ΤΣΣΚΑ Σόφιας, αντίστοιχα η Σέλτικ την Ζυρίχη, Νάντες, Βοϊβοντίνα και Ντούκλα Πράγας.

Αντίπαλος η τρομακτική ομάδα του Γιοχάν Κρόιφ

Την περίοδο 1971-72 οι Μιλανέζοι έχουν ξανά την ευκαιρία να στεφθούν πρωταθλητές Ευρώπης, μολονότι έχουν να αντιμετωπίσουν τον Άγιαξ στα καλύτερα του. Από την μια η Ίντερ η οποία δεν ενθουσίαζε ιδιαίτερα εκείνη την περίοδο και από την άλλη οι Ολλανδοί όπου «έβγαζαν μάτια» με το ποδόσφαιρο τους. Ο «Αίαντας», ήθελε να υπερασπιστεί τον θεσμό για δεύτερη διαδοχική χρονιά αυτή τη φορά παίζοντας μάλιστα στα δικά του μέρη και συγκεκριμένα στο Ντε Κάιπ (γήπεδο της Φέγενορντ). Έτσι και έγινε, αφού η ομάδα του Κρόιφ υπέταξε τους Ιταλούς με 2-0, με τον ίδιο πρωταγωνιστή, σκοράροντας και τα δύο τέρματα (47ο λεπτό και 78ο λεπτό). Πριν από τον μεγάλο τελικό οι Ιταλοί προκρίθηκαν ενάντια σε ΑΕΚ Αθηνών, Μπορούσια Μενχενγκλάντμπαχ, Σταντάρ Λιέγης και Σέλτικ ενώ οι Ολλανδοί προκρίθηκαν ενάντια σε Ντινάμο Δρέσδης, Μαρσέιγ, Άρσεναλ και Μπενφίκα.

«Special One» και «Treble»

Την χρονιά 2009-10, η Ίντερ ξεκίνησε ως 4ο φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου. Στο τιμόνι της ομάδας ο Ζοσέ Μουρίνιο όπου μετρούσε ήδη μία κατάκτηση με την Πόρτο τη σεζόν 2003-04 . Η ομάδα του «Special One», με τα τέρματα του Ντιέγκο Μιλίτο θα εξασφαλίσει εισιτήριο για τον μεγάλο τελικό στο Σαντιάγκο Μπερναμπέου, αφήνοντας νωρίτερα εκτός τις Τσέλσι, ΤΣΣΚΑ Μόσχας και Μπαρσελόνα αντίστοιχα. Από την άλλη πλευρά η Μπάγερν που ξεπέρασε τα εμπόδια της Φιορεντίνας, Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και Λυόν. Τελικά το τρόπαιο θα σηκώσει η ομάδα του Μιλάνου με τέρματα του Μιλίτο (35ο και 70ο λεπτό). Αξιοπρόσεκτο είναι το γεγονός πως μετά την κατάκτηση του κυπέλου και πρωταθλήματος της ίδιας σεζόν η Ίντερ θα γίνει η μοναδική Ιταλική ομάδα μέχρι και σήμερα που θα κατακτήσει το «Treble».